Apraksts: Ģimenes, piedzīvojumu filma 1979.gads (ASV). Filmas garums 1 stunda 57 minūtes.

Melnis (arī grāmatai tieši šāds nosaukums) ir filma par kāda zēna Aleka neparasto draudzību ar ogļu melnu arābu ērzeli Shitan.
Zēns Aleks Ramsijs un viņa tēvs dodas ceļojumā ar okeāna kruīza kuģi. Kādu dienu Aleks pamana, ka kāds vīrs mēģina ievest kuģa stelinģī absolūti nevaldāmu Arābu ērzeli, sauktu par Shitan. Puika ārkārtīgi pieķeras šim skaistajam zirgam, mēģinot cienāt to ar dažādiem gardumiem, taču ērzelim ir nepieradināma dvēsele, kura neuzticas cilvēkam. Pienāk diena, kad tēvs savam dēlam uzdāvina kabatas nazi un zirga figūriņu – Aleksandra Lielā zirga Bucefala veidolā.
Kādu nakti kuģis sāk degt, pasažieri panikā pamet kuģi kaut kur okeāna vidū, arī Aleks. Bet pirms pats glābjas, viņš atbrīvo zirgu, kurš pretējā gadījumā butu lemts bojāejai. Esot jau ūdenī, Aleks pieķeras striķa galam, ar ko zirgs bija piesiets. Abi tiek izskaloti smilšainā piekrastē. Kad Aleks atmostas, viņš pamana, ka melnais zirgs ir sapinies, puika atbrīvo zirgu vēlreiz. Zirgs, kuru Aleks sācis saukt par Melni auļo pa salu, ieturot lielu distanci no Aleka.
Kad Aleks kādu dienu mēģina sadabūt ēšanai kārtējo zivi, viņš sastopas ar kobru. Taču ierodas Melnis, lai izglābtu Aleku, nogalinātu čūsku un atkal pazustu no skatiena. Zirgam nākās grūti atrast barību, tāpēc Aleks tam piedāvā savas sadabūtās jūras veltes. Izsalkušais ērzelis cīnās ar savām neuzticības jūtām, taču spītējot savai iekšējai neuzticībai cilvēkam, ērzelis lēnām nodibina draudzību ar savu cīņubiedru.
Pavisam negaidīti abi tiek izglābti un aizvesti atpakaļ uz Ameriku. Neskatoties uz to, ka Melnis ir absolūti pieķēries Alekam, viņa dvēselei pilsētas dzīve ir pārlieku graujoša. Tuvējās fermas īpašnieks Henrijs piedāvā Aleka zirgam stalli un ganības. Aleks, iepazīstot tuvāk savu jauno draugu Henriju, saprot, ka viņš kādreiz ir bijis zirgu skriešanās sacīkšu treneris, un panāk, ka senā dzirksts atkal uzliesmo. Melnis un Aleks pierāda, ka ir daudzsološs skriešanās sacensību pāris, tik daudzsološs, ka divi iepriekšējie čempioni ir gatavi cīnīties ar šo noslēpumaino melno zirgu. Uz jautājumu vai Melnis un Aleks spēs uzvarēt šos čempionus, neskatoties uz visādām ķibelēm, laikam nav jāatbild! :)
“Melnis” ir ģimenes, taču ne bērnu filma. Itkā ar paredzamu noslēgumu, taču diezgan nopietnu piegājienu parastajam scenārijam.
Filmu var sadalīt divās daļās. Pirmā – Aleks ar Melni atrodas uz salas. Šī filmas daļa ir uzņemta bez verbāliem izteiksmes līdzekļiem. Skatītājs vienkārši bauda cilvēku neskarta dabas nostūra, zirga un okeāna skarbo valdzinājumu. Ļoti iespaidīgi likās momenti, kad zēns beidzot sadraudzējies ar Melni, uzlec tam mugurā.. Iespaidīgi tajā ziņā, ka viss izskatās ļoti dabiski, bez specefektiem (kā nekā 1979.gada filma).
Otrā daļa jau pilsētas un sacīkšu noskaņās, liekas pelēka, drūma un saspringta pret pirmo daļu, bet tas nemazina filmas kopējo skatījumu.
Lomās: Aleks – Kelly Reno (piedalījies arī filmas Melnis turpinājumā “The Black Stallion returns”, taču turpmāko aktiera karjeru pārtrauca negadījums, kad sadurās divas smagās automašīnas.. Ironiski, bet patreiz Aleka lomas atveidotājs ir tieši smagās automašīnas šoferis)
Melnis – Cass Ole, melns arābu šķirnes zirgs, dzimis 1969.gada 6.martā, uzvarējis 50 dažādos zirgu šovos 7 gadu laikā. Epizodēs, kurās zirgs auļo un peld, Cass Ole īpašnieks neļāva piedalīties, tajās tika izmantoti vēl trīs citi zirgi. Vēl interesanti, ka arābu zirgu tipiskais krēpju griezums (trimmēts uzreiz aiz ausīm) tika maskēts, pieaudzējot garas matu škipsnas! Arī baltā zvaigzne pierē aktierim tika maskēta.

Mans vērtējums: pieci pakaviņi!