Apraksts: Ģimenes, piedzīvojumu filma 1983.gads (ASV). Filmas garums 1 stunda 43 minūtes.
Filma “Melnis atgriežas” ir turpinājums stāstam par Melno arābu ērzeli Shitan. Stāsts sākas fermā, kurā mitinās Melnis un Aleks. Fermā tiek izraisīts ugunsgrēks, kura laikā Melnis tiek nozagts. Lai gan no šeiha Išaka viedokļa skatoties, Melnis tiek vests tur, kur tam pienākas būt, no kurienes tas ir ticis paņemts. Neskatoties uz to, ka Alekam tiek skaidrots, ka zirgs atgriežas pie saviem saimniekiem, viņš negrib zaudēt savu labāko draugu un glābēju. Kad viņš beidzot atsvabinās no Išaka vīru uzliktajiem virvju žņaugiem, Aleks atceroties šeiha stāstu par ceļojumu mājup, dodas pakaļ šeiham un zirgam ar lidmašīnu.
Kad Marokā viņu atrod lidmašīnā kā nelegālu ceļotāju, viņu nogādā tāda kā vēstniecībā, un staļļos, kuros pa to laiku dzīvojas, viņš atrod draugus, kuri Aleku aizved pie vīra, kurš ir ārkārtīgi ieinteresēts Melnā zirga atgūšanā. Tāpēc šis vīrs un viņa kompanjons ļauj Alekam pievienoties meklēšanā. Kad kaut kur tuksneša vidū furgonam plīst riepa, svešais vīrs pārdomā, un Alekam vairs neļauj braukt kopā ar viņiem. Kādu laiku klejojot vienatnē pa tuksnesi, zēns iepazīst tuksneša dabu. Vēlāk garām brauc vēl viens furgons, kurā viņš tiek uzņemts. Šajā braucienā viņš iepazīstas ar kādu jaunekli Raju, kurš vienīgais no visiem runā angliski, un uzzina no tā, ka viņa Melnis, iespējams, piedalīsies Lielajā sacīkstē (The Great Race).
Pēc dažādiem notikumiem Aleks nokļūst pie šeiha Išaka. Uzzinājis daudz par turienes tradīcijām, viņš piesakās pie Išaka kā viesis, un tas vairs viņu nedrīkst vajāt un pamest. Taču par Meļņa jeb Shitan atdošanu viņš negrib ne dzirdēt un Lielajās sacīkstēs ar ērzeli piedalīsies Išaka mazmeita Tabari. Aleks visādi cenšas pierādīt, ka tikai viņš ir spējīgs Melni aizvest līdz uzvarai, taču saņēmis noraidījumu, viņš cenšas Tabari iemācīt savaldīt Shitan, tomēr Melnis spītīgi met nost jauno meiteni. Kad viņa atkal cenšas tikt ērzelim mugurā, negaidīti uzrodas laupītāju banda un sagrābj gūstā gan ērzeli, gan Aleku. Vēlāk naktī Melnis sagāž sētu, kurā ticis iesprostots un abi ar Aleku aizbēg no laupītājiem. Išaks ar saviem vīriem, vēlāk atrodot Aleku un Melni sveikus un veselus, kā atlīdzību atļauj Alekam ar Melni piedalīties Sacīkstēs.
Aleks, protams, uzvar sacīksti. Tajās ir piedalījies arī Aleka jaunais draugs Rajs, un kā visiem zaudētājiem, arī viņam ir jāatdod uzvarētājam savs sacīkšu zirgs, taču Aleks lūdz Išakam, lai Rajam zirgs netiek atņemts. Laimīgajās beigās, Išaks ir gatavs Melni atdot Alekam, taču Aleks saprot, ka Melnis Marokā jūtas daudz labāk un atstāj to šeiham.
Arī šī filma, tāpat kā pirmā, ir ģimenes filma, taču pārāk nopietna, lai tā būtu skatāma arī bērniem. Epizodes, kurās Aleks spītīgi turpina iet pa nebeidzamo tuksnesi, lai tikai atrastu savu draugu, ir patiesi saviļņojošas. Viņš, par spīti savam pusaudžu vecumam (tā īsti tomēr nesaprotu, cik viņam gadu) atstāj tādu dzīvesgudra cilvēka iespaidu! Rodas sajūta, ka kādreiz ne tikai debesis bija zilākas, bet arī bērni gudrāki! Nekur neatradu informāciju par to, vai sacensību epizodēs uz zirga bija tieši Aleka lomas izpildītājs, taču šīs epizodes bija patiesi īstas, bez zirgu-manekenu līdzdalības un skrienošām bildēm fonā. Šoreiz Melnā zirga lomā iejutās vēl viens izcils Arābu šķirnes ērzelis El Mokhtar. Tieši sacīkšu epizodēs, jo viņš bija lielisks auļotājs. Sacīkšu daļa, kur Melnis izraujas priekšā no pēdejām vietām ir reālu sacīkšu rezultāts!
Lomās: Aleks – Kelly Reno
Melnis – Cass Ole (pirmās filmas Melnis) un El Mokhtar (dzimis 1971.gada 9.februārī). El Mokhtar tika izmantots sacīkšu epizodēs, tuvplānos, jo šī zirga acis savaldzināja režisoru, kā arī skatos, kur Melnis atrāda Alekam savu burvīgo sirmo ķēvi (kas patiesībā nemaz nav ķēve – tas ir kastrāts Talishma, kurš pietam ir redzams arī daudzu filmu sākuma titros kā Tri-Star motion logo). Bēdīgs fakts par šo ērzeli El Mokhtar ir tas, ka viņš filmēšanas beigās mira no kolikām.. Marokā tajā laikā nebija pieejama moderna tehnoloģija, lai zirgu glābtu. Vēlāk autopsijā noskaidrojās, ka zirgu izglābt būtu bijis praktiski neiespējami.

Vērtējums: pieci pakaviņi!