Apraksts: Ģimenes filma 2003.gads, Disney ražojums (ASV). Filmas garums tikai 45 minūtes.
Filma sākas ar melna kumeļa dzimšanu baltai ķēvei, kas vēlak izrādās brīvībā palaistā, galvenās varones Niras vectēva, mīļākā ķēve. Zirgs, kas piedzimis savvaļā, kaut kur Ziemeļāfrikas tuksnesī, 2.pasaules kara beigās, palīdz arābu meitenei Nirai atrast ceļu mājup, pēc tam, kad viņa bijusi šķirta no ģimenes kara dēļ. Viņas vectēvs kādreiz ir audzējis zirgus, taču kara laikā tos zaudējis. Viņam ir palikusi vien veca ķēve. Meitene mēģina pierunāt vectēvu atrast melno zirgu, lai piedalītos ikgadejās sacīkstēs, uzvarētu, un atkal atjaunotu zirgu audzētāja slavu.
Kad zirgs ir palīdzējis Nirai atrast mājas, viņš pazūd uz ilgu laiku. Tāpēc vectēvs spītīgi turpina Nirai neticēt par melno zirgu, un apgalvo, ka zirgs bijis tikai viņas iztēles auglis. Bet Nira zina labāk. Kādu dienu zirgs atkal parādās pie vectēva mājas durvīm un šoreiz Nira dodas tam pakaļ tuksnesī, atrod to un atgriežas mājās jau tā mugurā. Tad īsā laika posmā Nira un viņas draugs – vectēva palīgstrādnieks, apmāca melno zirgu un viņa ir gatava piedalīties sacīkstē. Lai piedalītos tajā, katrs dalībnieks uzvarētājam atdod savu labāko ķēvi, taču Nira ķēves vietā piedāvā pašu melno zirgu. Tā kā visi dalībnieki tam piekrīt, sacīkste var sākties.. Muļķīgi būtu jautāt vai Nira uzvarēja?! Protams, un visas pārējo dalībnieku ķēves tika vestas uz Niras vectēva mājām.. Tas ir arī filmas pēdējais kadrs.
Filma ir uzņemta Namībijā. Tāpēc smalkās tuksneša smiltis, saullēkti un rieti ir ārkārtīgi dzīvi un skaisti, taču ir arī daudz nepilnības. Epizodē, kur Nira attopas pēc kritiena no kamieļa, pa smilšainu kāpu viņa uzrāpjas kā pa trepēm (tās tur noteikti arī zem smiltīm bija), vēl nejēdzība ir tā, ka Melnais ērzelis pamatā visās epizodēs ir ķēve, kas nemaz netiek arī maskēts. Vēl jo vairāk interesanti, jo filma tomēr ir samērā jauna (jādomā, ka disney studijai IMAX, līdzekļi montāžai nav atņemti)!! Un tas, ka savvaļas zirgam ir pakavi… Un laikam jau tomēr filma domāta tiem, kam pacietība ir par īsu, lai skatītos garāku filmu. Šajā filmā viss notiek ātri, vienkārši un bez liekiem sarežģījumiem.
Lomās: Nira – Biana Tamini
vectēvs – Richard Romanus
Zirga lomas atveidotāju neatradu.. Laikam jau negribās viņiem reklamēt to, ka ērzeļa lomu gandrīz visas filmas garumā, spēlē melna ķēve.

Vērtējums: divi pakaviņi..