Apraksts: Ģimenes filma. 2004.gads (ASV). Filmas garums 2 stundas 16 minūtes.
Filmas pamatā ir stāsts par 3000 jūdžu sacīksti “Uguns okeāns” cauri Arābijas tuksnesim, kas piesaistījis labākos šīs zemes jātniekus un nevainojamākos arābu zirgus, kuru tīrās līnijas priekšgājēji ir piederējuši karaliskajām ģimenēm. 1890.gadā šeihs, kurš ir izcilu zirgu audzētājs, izdzird stāstu par kādu amerikāņu kovboju – garo distanču čempionu, nolemj to uzaicināt uz tuksneša sacīksti.
Šis jātnieks ir Franks Hopkins, kura pinto zirgs – Hidalgo ir palīdzējis viņam uzvarēt vairākās Amerikas enduro sacīkstes. Viņi abi veido lielisku pāri, Franks ir kavalērista un indiānietes dēls un Hidalgo mustangs. Šī “netīro asiņu” problēma vijās cauri visam stāstam.
Filmas sākumā tiek paradīts kā Franks iekšēji pārdzīvo indiāņu ciema izdemolēšanu un vietējo nogalināšanu, taču viņš kā “ārēji baltais” sacelties pret šo valdības reformu neuzdrīkstas. Viņš pats ir valdības ātrā zirgu pasta jātnieks, un dodas uz dažadām vietām nodot svarīgus valdības lēmumus.
Kad pienāk laiks, Franks tomēr izlemj (gandrīz piespiedu kārtā) piedalīties sacīkstē. Frankam šī sacīkste izvēršas ne tikai par cieņas un goda jautājumu, bet šī cīņa notiek par izdzīvošanu, domājams, tuvu neiespējamā tuksneša šķērsošanā.
Lai arī beduīni ir vairāk kā pārliecināti par savu uzvaru, ir tādi, kuri cenšas Franku un Hidalgo izsvītrot no cīņas negodīgā ceļā, jo Hidalgo nav tīrasiņu zirgs, un daudzi uzskata, ka šajā sacīkstē šiem uzaicinātajiem ciemiņiem nevajadzētu piedalīties. Viens no šiem nelabvēļiem ir šeiha brāļadēls, kurš uzvaras gadījumā iegūs iespēju apprecēt savu māsīcu (šeiha meitu) Džaziru. Meitene, kurai pašai ļoti gribētos piedalīties sacīkstē, šāda iespēja liekas nepieņemama. Kādu nakti viņa tiek nolaupīta, taču Franks meiteni atbrīvo, un tā lēnām sāk viņam uzticēties.
Franks ar mustangu, par spīti beduīnu nievājošajai attieksmei, pieveic posmu pēc posma, pārvar smilšu vētras un slāpes, palīdz citiem dalībniekiem, kuri nonākuši nelaimē, un pat izglābjas no izliktajām lamatām. Taču kad lielā sacīkste tuvojas finišam, arī Hidalgo, piedzīvojis dažādas ķibeles, lēnām pagurst. Franks atbrīvo zirgu no smagajiem segliem un ir gatavs atbrīvot draugu no ciešanām, taču tad Franks kā tādu mirāžu ierauga savus priekštečus – indiāņus, kuri dejo viņam uzvaras deju. Tas palīdz Frankam sakopot pēdējos spēkus un pārsteidzošā kārtā arī Hidalgo pieceļas un ir gatavs pabeigt sacīksti. Seko finiša sprints, neseglota mustanga mugurā, Franks panāk priekšā aizsteigušos pretiniekus un pēdējos metros, par prieku Džazirai un šeiham, apsteidz arī šeiha brāļadēlu. Filmas noslēgums – Franks atgriežas Amerikā un par uzvarēto naudu no valdības atpērk veselu pulku mustangu, kuri paredzēti iznīcināšanai, un palaiž tos brīvībā. Un līdz ar lielo zirgu baru, viņš atbrīvo un atvadās arī no Hidalgo!
Filmā ir daudz skaistu dabas skatu, kā arī specefektu (smilšu vētra, piemēram). Dažas montāžas kļūdiņas – pirms Hidalgo pieceļas, viņam pa nāsīm pil asinis, taču jau kājās pieceļoties no asinīm nav ne miņas. Pēc finiša asinis atkal ir uztrieptas. Finiša taisnē Franks auļo Hidalgo mugurā bez sedliem, taču vienā kadrā redzami sedli. Hidalgo attēlo 5 pinto šķirnes zirgi. Visi talantīgi. Oskars- ātrs un veikls, vienreizīgs lecējs. Honky Tonkin Tuff jeb DC – arī ļoti ātrs un spēcīgs. Abi ar Oskaru filmējās skriešanās epizodēs. RJ Masterburg jeb RJ – nenogurdināms, stiprs, inteliģents un spējīgs ātri apgūt dažādus trikus. Ima Stage Mount Two jeb Doc bija radīts ātrumam un asiem pagriezieniem. Un piektais RH Tecontender jeb TJ, kuru pēc filmēšanas beigām nopirka galvenās lomas atveidotājs Viggo Mortensen. Viņš ir stāvā sajūsmā par šo zirgu, kurš uz aktieri atstāja visspilgtāko iespaidu. TJ mācījās tikai skatoties uz to, ko māca citam aktierim-zirgam. TJ bija tas, kuru uzņēma tieši tuvplāniem.
Lomās: Franks Hopkins – Viggo Mortensens
Džazira – Zuleikha Robinson
Šeihs Riyadh – Omar Sharif

Vērtējums: pieci pakaviņi!