Apraksts: Vēsturiska filma 2005.gads (Krievija). Filmas garums 1 stunda 23 minūtes.
Šī ir uz vēsturiskiem faktiem veidota filma par vienu no Krievijas skaistuma simboliem – Orlovas rikšotāju. Aizkustinošs stāsts par trim raksturā un sociālā ziņā ļoti atšķirīgiem cilvēkiem, kuru likteņus kopā saved unikāla Orlovas rikšotāju ķēve – “Лесть” (tulkojumā Glaimi).
Filmas sākums ir 1916.gads, kad tiek stāstīts par divām personībām, vīriem, kuriem abiem ir kopīga aizraušanās – zirgi. Viens no viņiem ir bagāts muižnieks, kurš ir pārņemts ar domu, ka ir jāglābj Orlovas rikšotājs kā šķirne un kā Krievijas simbols. Šis ir laiks, kad Krievijas hipodromos ir iepludināti vieglie Amerikas rikšotāji, jo visi vēlas saņemt bagātīgās balvas par uzvaru. Alkatīgākie savus orloviešus krusto ar vieglajiem Amerikāņiem, tādējādi gan izveidojot vieglāku rikšotāju, bet tai pat laikā pazudinot tīrās Orloviešu līnijas. Šī iemesla dēļ muižnieks meklē vēl palikušos tīrasiņu Orlovas rikšotājus, un audze tos, lai tie nepazustu pavisam.
Otrs personāžs šajā laikā ir kāds žokejs (divriču braucējs), kuram ir lieli parādi un tikpat lielas cerības kādreiz no tiem tikt vaļā. Kādu dienu viņš izmēģina pēc izskata absolūti bezcerīgu ķēvi Лесть, taču vienu reizi stadionā to pamēģinājis, viņam ir skaidrs, ka tulīt pienāks diena, kad viņam beidzot parādu vairs nebūs. Kad šī ķēve labi nostartē, par viņu ieinteresējas bagātais muižnieka kungs.
Paiet laiks un sākas revolūcija, muižnieka staļļus nodedzina un zirgus izsaimnieko. Beidzas karš un ap 1919.gadu zaldāti brauc garām kādai sādžai. Kara laikā zemnieki jau bija pieraduši un iemācījušies kā jānoslēpj no zaldātiem gan lopi, gan ēdiens un pārējās vērtīgās lietas. Taču šoreiz kāda zemnieka dēls aizjājis ar ģimenes zirgu un nepagūst pirms neliešiem atgriezties, viņu uz ceļa aptur un atņem tam zirgu un iejūdz to sava baltā klepera vietā. Kad tēvs atrod dēlu, viņam blakus ganās balta ķēve, kuru viņš paņem uz mājām, neko labu nedomādams, jo ķēve izskatās izmocīta un netīra. Atkopjot un atrādot zirgu vietējam vetārstam, tas atpazīst baltajā ķēvē slaveno Лесть. Par zemnieka galveno rūpi nu ir kļuvusi sirmā ķēve.
Tad zemnieks kopā ar vetārstu un tā padomu aplecina ķēvi ar slavenā Talioni dēlu. Nāk 1921.gads un Krieviju piemeklē liels sausums, pārtikas nav ne cilvēkiem, ne dzīvniekiem.. Лесть mirst.. Taču viņai ir piedzimis dūkans kumeļš, un zemnieks to audzina. Kad kumeļam paliek 3 gadi, pēc vetārsta padoma viņš to aizved uz Maskavu pie tā paša žokeja, kuram sākotnēji piederēja Лесть. Iesākumā žokejs neko negrib dzirdēt par zirgu, taču tad, kad viņš ierauga zirgu, viņā atgriežas vecā sajūsma par rikšotājiem. Viņš apsola apmācīt zirgu, jo zemnieks nav ar mieru to pārdot.
Klāt ir lielā sacīkste, kurā pieteikts ir arī Лесть kumeļš. Visi viņu sauc par Talioni mazdēlu. Iesākumā kumeļš paceļas lēkšos, starts ir jāpārceļ. Arī atkārtotajā braucienā, rikšotājs pārkāpj noteikumus, taču pilnībā zirgu apturot, žokejs atkal turpina sacīksti, un visiem par milzīgu pārsteigumu, tajā uzvar. Uzvarētāju steidzas aplūkot arī vecais muižnieks, kurš uzskata Лесть dēlu par savējo. Kad žokejs izstāsta Лесть gaitas pēc revolūcijas, muižnieks saprot, ka zemnieks ir ielicis ķēvē visu savu sirdi, un pazemīgi pateicas viņam. Savukārt zemnieks saprotot, ka rikšotājs nemūžam nejutīsies piepildīts zemes darbos, atstāj to žokejam.
Filmas beigu titros vēl pastāsta, ka Talioni mazdēls uzvar vēl daudzās sacīkstēs, atstāj daudz kumeļus, bet 2.Pasaules kara sākumā to paņem frontē, kur viņš drīz arī aiziet bojā..
Filma atklāj daudz interesantu faktu par zirgkopības attīstību un problēmām, kā arī valsts vēsturi cariskajā Krievijā. Tiek aprakstītas daudz dažādas personības, skaisti attēlota tā laika Krievija. Lai gan uzņemta 2005.gadā, var just pagājušā gadsimta sākuma dvašu. Labs krievu kino ar skaistiem zirgiem!
Lomās: Андрей Харитонов, Павел Кипнис, Евгений Князев, Сергей Баталов, Людмила Чурсина, Юрий Назаров, Анатолий Калмыков, Александр Числов

Vērtējums: pieci pakaviņi!