Apraksts: 1976.gads (PSRS). Filmas garums 1 stunda 8 minūtes.
Filma uzņemta pēc kanādiešu rakstnieka Ernesta Setona-Tompsona stāsta “Mustangs-aidinieks” motīviem. Filma ir par kāda vientuļa savvaļas mustanga likteni, viņa draudzeni – cilvēku ķēvi Solliju un viņu pēcnācēju. Šis stāsts ir par dabas harmoniju, un cilvēka cietsirdīgo iejaukšanos šajā harmonijā.
Stāsta sākumā kāds bagāts kovbojs (Montgomerijs) pārceļas uz dzīvi aprakstītajā apvidū, taču pa ceļam pie jaunās mājvietas kaimiņiem, viņš ierauga melnu savvaļas zirgu. Viņam zirgs neiedomājami iepatīkas un vairs nekas nevar būt par iemeslu, lai šo dzīvnieku nenoķertu. Viņs nonāk pie kaimiņiem, kuri pazīstami, kā savvaļas zirgu sagūstītāji un apmācītāji. Viens no šiem vīriem ir Džo, pats prasmīgākais no visiem. Montgomerijs piesola lielu žūksni tam, kurš atvedīs viņam melno zirgu. Pats kaimiņmājas saimnieks (Fosters) un arī Džo ir pārliecināts, ka zirgu noķert nevar, taču viens no vecākajiem padotajiem – vecais Toms, ir alkatīgs, un ir gatavs zirgam iet pakaļ kaut līdz pasaules malai, lai tikai dabūtu naudu. Viņš mēģina visādi zirgu notvert, taču melnis ir izveicīgāks un gudrāks par veco vīru. Nonāk pat tik tālu, ka Toms izmanto sava saimnieka mīļāko ķēvi, lai ērzeli noķertu, taču zirgs pamanās ķēvi aizvilināt prom. Sākas pakaļdzīšanās, jo Fosters nespēj tik vienkārši atteikties no savas ķēves un ir gatavs pat nošaut melno velnu. Taču kopā ar viņiem zirgu medībās dodas arī Montgomerijs, kurš neļauj ērzeli nošaut. Viņi dzenās pakaļ bēgļiem tik ilgi, kamēr tie pazūd nebeidzamajos kanjonos.
Toms gan apgalvo ka tikai viņš ir spējīgs šajā mūžzaļajā labirintā zirgus atrast, taču neviens viņam netic. Pēc šīs pakaļdzīšanās Fosters patriec Džo, kurš nav bijis gatavs nodzīt savus zirgus līdz pagurumam, lai tikai noķertu melni un atgutu savu ķēvi. Džo pie sevis paņem bagātais Montgomerijs, un pēc gada viņš liek, lai Džo ņemot līdzi veco Tomu, dodas uz Kanjonu un atved viņam melno mustangu.
Abi mednieki dodas ceļā.. Paiet laiks un Džo uzduras zirgiem, kuri nu jau ir trijatā (kopā ar Mustangu ir Sollija un viņu kumeļš). Sākotnēji viņš vecajam Tomam neko nesaka. Džo visādi mēģina pielabināt Solliju (viņi abi labi sapratās vēl pirms ķēves nozušanas), taču ērzelis sargā savu draudzeni.. Iet laiciņš uz Džo sadraudzējas pat ar pašu melno, un nu viņš vairs nav pārliecināts par to, vai ir gatavs mustangu nodot Montgomerijam, kurš noteikti salauzīs zirga brīvību mīlošo dvēseli. Taču Toms ir uzodis, ka Džo zirgus ir atradis un ar pasta balodi nosūta ziņu uz mājām. Ierodas palīgspēki un zirgi tiek sagustīti. Taču Džo uz to nevar noskatīties, viņš atver nožogojumu un aizdzen mustangu prom. Tikmēr vecais Toms iezīmē mazo kumeļu ar savu degzīmi.. Fosters, protams, Tomam kumeļu atņem, savukārt Montgomerijs piedod Džo. Filmas noslēgumā, kad ērzelis, stāvot kalna galā, turpina saukt Solliju prom, vecais Toms tomēr vel joprojām cer uz lielo naudu par ērzeli. Viņš atkal paņem Solliju un izliek lamatas mustangam, kurās šoreiz zirgs iekrīt. Taču pamanījis, ka Sollijas un Toma atkal nav, Montgomerijs, Džo un vēl viens kovbojs dodas viņus meklēt un atrod. Toms Sollijas mugurā cenšas virvē noturēt melno mustangu, kurš plosās tik ilgi, kamēr atbrīvojas, un turpinot bēgšanu nu jau no četriem cilvēkiem, nolec no klints…
Kā jau Krievijas kino pieņemts, filmā ir raita notikumu gaita, bez liekām pauzēm un pārspīlējumiem. Vienīgā vieta, kur montētāji varēja labāk pacensties, bija liktenīgais leciens, kurā labi var pamanīt zirga piezemēšanās momentu, lai gan klints parādīta kā bezdibenis, kā arī Sollijas un mustanga draiskošanās moments – abi saceļas pakaļkājās un kož viens otram. Šajā kadrā tiek izmantots pavisam cits zirgs, domāju, ka ērzelis, jo, manuprāt, ķēves šādi neplosās. Citādi, šis ir labs veco laiku kino. Nav domāts bērniem.
Lomās: Михаил Голубович, Алексей Чернов, Стасис Петронайтис, П. Кленов, Георгий Дворников

Vērtējums: trīs pakaviņi.