Apraksts: Drāma 1993.gads (Francija). Filmas garums 1 stunda 51 minūte.
Īsumā – tipisks Franču kino. Daudz mūzikas un spilgtas ainas, daudz juteklisku un skarbi patiesu ainu. Maz dialogu (bet tie retie, kuri filmā tiek izspēlēti ir franciski – pilnvērtīgi filmu nevarēju izprast tieši valodas barjeras dēļ).
Mazeppa ir stāsts 19. gadsimtā par kādu mākslinieku Gerikoltu, kurš tiek ierauts jutekliskā un īpatnējā pasaulē – ceļojošā cirkā (ne tipiskā, bet tādā, kurā visi triki un priekšnesumi notiek saistībā ar zirgiem). Stāsts ir par Gerikolta iedziļināšanos cirka sensuālājos priekos – lieliski zirgi, skaista mūzika, ko izpilda Ukraiņu dziedātāji un burvīgas sievietes, kas izmaina mākslinieka sapratni par daudzām lietām. Mākslinieks cirkū atrodas savas kaislības – zirgu gleznošanas dēļ. Cirkū viņš ierodas, kā jauns mākslinieks, taču laika gaitā viņš kļūst ārkārtīgi talantīgs. Viņu pieņem slavenais cirka zirgu treneris – Francioni. Kad Gerikolts aizmirstās un krīt grēkā ar trenera mīļoto sievieti, Francioni sadusmojas uz mīļoto, un tā nolec no cirka jumta. Mākslinieks sajūk prātā. Tas pievilcīgākais šajā filmā ir tas, cik spēcīgi tiek attēlots zirgu ķermenis un tā kustības. Filmā ir maz tekstuālas informācijas, kas ļauj koncentrēties uz visu pārējo, tai pat laikā neļaujot līdz galam īsti izprast, kas un kāpēc notiek. Filmas sākumā un beigās ir patiešām dīvaini skati. Šo filmu būs grūti skatīties tiem, kuri vēlas redzēt skaidru notikumu risinājumu un skaistu, virspusēji apstrādātu kino. Šī filma ir jāskatās kā mākslas darbs, kāda cilvēka dienasgrāmata, kurai nekas netiek slēpts. Kumeļa dzimšanas akts, tā tapšanas akts, cilvēka apmulsuma aina, kad viņš to visu redz. Bērni, kas piedalās ķēves aplecināšanā. Zirgi, kas tiek dzīti līdz putām. Šķiet, ka var sajust pat sviedru smaržu. Cilvēku attiecības: pašu cilvēku starpā, attieksme pret zirgiem un pārējiem dzīvniekiem..
Filmas režisors – Bartabas, Franču zirgu treneris, filmu producents. Septiņpadsmit gadu vecumā viņš izveidoja savu pirmo teātra grupu, un vēlāk nodibināja arī pirmo cirka trupu – Aligre Cirque. 1984.gadā viņš izveidoja zirgu izrāžu šovu Zingaro, kas tiešā nozīmē ir čigāns. Šo vārdu viņš aizņēmās no sava pirmā zirga, iespaidīga Frīza, kurš bija arī šī šova zvaigzne. Bartabas ir režisējis divas filmas: Mazeppa (1993) un Chamane (1996), abās tiek spilgti attēlots zirgs. Patreiz viņš ir viens no talantīgākajiem zirgu treneriem pasaulē.

Vērtējums: šis ir izcils kino, bet ne visi to spēs izprast un novērtēt..