Apraksts: Ģimenes/Drāma 1992.gads (ASV/Īrija). Filmas garums 1 stunda 37 minūtes.
Šī ir moderno laiku pasaku filma. Darbība notiek ap 1990.to gadu sākumu, Īrijā. Papa Railijs, kādreiz bijis klejotāju tabūna karalis, zaudējot sievu otrā dēla dzemdībās, bezcerības mākts un nodzēries, pamet brīvo dzīvi pie dabas un pārceļas uz pilsētu. Kopā ar abiem dēliem Oziju un Tito viņi dzīvo Dublinas nabadzīgajā rajonā. Viss šeit šķiet absolūti bezcerīgs un pelēks, līdz ierodas puisēnu vectēvs – viensno klejotājiem. Un vectēvam līdzi atnāk brīnišķīgs un iespaidīgs balts ērzelis, kuru nosauc par Tir na nOg, maģiskas un leģendām apvītas būtnes vārdā.
(Īrijā ir tāda ļeģenda par zemi, kur neviens nekad nenoveco, vienmēr ēd tikai to, kas kārojas un visi dara tikai to, ko vēlas darīt. Šo mūžīgās jaunības zemi, Īrijas rietumu krastā pie jūras sauc par Tir na nOg.) Ozijs, jaunākais no puikām uzreiz iemīl zirgu, un tas viņam atbild ar to pašu, neatkāpdamies no abiem puikām ne soli. Viņš pat dodas zēniem līdzi uz viņu mazo dzīvokli daudzdzīvokļu mājā, mazgājas dušā un ēd cepumus. Bet zirgs dzīvoklī nemaz nepatīk kaimiņiem. Viņi cīnās tik ilgi, līdz zirgu aizved policija. Papa Railijs saprot, ka puikām zirgs nozīmē daudz, taču ierodoties policijas iecirknī, lai zirgu atpirktu, vecākais policijas leitnants iztriec vīrieti pa durvīm, paziņodams, ka zirgs jau ir pārdots. To nelegāli ir izdarījis pats policists, pārdodams zirgu kādam bagātniekam. Zirgs izrādās spēj pārvarēt neiedomājami augstus šķēršļus un ar laiku kļūst par čempionu konkūrā. Pa to laiku puikas izmisīgi ir meklējuši savu balto mīluli. Kad viņi kādu dienu ieiet video nomā, lai skatītos kārtējo iemīļoto vesternu, viņi televizorā konkūra sacensībās ierauga Tir na nOg. Nepaiet ilgs laiks un puiku tēvs tiek aizvests uz policiju, kur tiek pratināts par puiku un zirga atrašanās vietu. Tajā brīdī viņš vēl nezina, ka abi zēni ierodas sacensībās, pasauc zirgu un uzlekdami tam mugurā pamet sacensību laukumu. Kad policisti atbrīvo Railiju, viņš dodas pie vectēva, lai uzbruktu un vainotu viņu, taču vecais vīrs norāda uz to, ka zirgs puikām pāri nedarīs un ka pašam Railijam ir jādodas atpakaļ pie saviem bijušajiem biedriem, jo tikai tie viņam spēs palīdzēt. Neskatoties uz to, ka viņam visur seko policija, viņā atgriežas vietā, kur kādreiz kopā ar sievu ir dzīvojis un pirms dodas meklēt puikas, gremdējas atmiņās par aizgājušajiem laikiem.
Tikmēr baltais ērzelis ved puikas uz rietumiem, caur Īrijas gleznainajiem apvidiem. Dažādi piedzīvojumi, kur glābējs vienmēr izrādās baltais zirgs, satuvina brāļus. Kad Tir na nOg aizved zēnus līdz viņu mātes kapavietai, Ozijs beidzot saprot kā ir mirusi viņa māmiņa, tas viņu saskumdina. Neilgi pēc viņiem, pie kapa piestāj arī Railijs. Vectēvs, kurš mirušās meitas nāves dienā apciemo kapavietu, pastāsta Railijam, ka nojauš uz kurieni zirgs puikas ved.
Uz pēdām bēgļiem ir arī policija un bagātnieka rokaspuiši. Ar helikopteru viņi gandrīz nodzen zirgu ar puikām no klints. Kad zirgs beidzot izjoņo pludmalē, kur to filmas sākumā bija saticis vectēvs, Railijs ar saviem draugiem un veco vīru jau sagaida puikas un zirgu. Taču sekojošie vīri neļauj viņiem apstāties. Un lai arī Tito tiek nocelts no zirga, Ozijs ir gatavs par zirgu cīnīties un lūdz arī tēvam palīdzet, taču Railijs ir satverts tīklos, no kuriem atbrīvojas tikai brīdī, kad Ozijs ar zirgu ieauļo bangojošajā jūrā. Kad bezcerība ir tikpat kā triumfējusi, un visi samierinās ar traģisko noslēgumu, Railijs iznes no jūras dēlu un elpināšana atgriež puiku dzīvē. Viņš priecīgs visiem paziņo, ka tur, dzelmē ir redzējis savu māmiņu, un ka tieši viņa ir palīdzējusi Ozijam izpeldēt virs ūdens.
Filmas nobeigumā Railijs apsola puikām neatgriezties Dublinā, un beidzot atbrīvo sievas dvēseli pēc klejotāju parašām. Starp uguns liesmām, kas aprij Railija veco braucamo kulbu, puikas ierauga cēlo Tir na nOg, un saprot, ka tas nav parasts zirgs un viņš nav noslīcis, kā to iepriekš bija iedomājušies.
Visas filmas garumā nepamet sajūta, ka atrodies vēsajā un skarbajā Britu salu klimatā. Ļoti spilgti attainota Īrija 90.to gadu sākuma ekonomiskās krīzes laikā. Šī varbūt nav mazo bērnu filma, taču arī bērniem šad un tad ir nepieciešama kāda skarbās dzīves realitātes sajūta, un to var iegūt caur šo filmu (vismaz mazās devās).
Lomās: Railijs – Gabriel Byrne
Ozijs – Ciarán Fitzgerald
Tito – Rúaidhrí Conroy
vectēvs – David Kelly

Vērtējums: pieci pakaviņi!