Apraksts: Biogrāfiska drāma 2007.gads (ASV). Filmas garums 1 stunda 29 minūtes. Filmas pamatā ir patiesi notikumi par 1972.gada 17.jūlijā dzimušo tīrasiņu auļotāju ķēvi Ruffian. Filmas notikumi sāk risināties 1973.gada novembrī. Pieredzējušais auļotāju treneris un speciālists Franks Vitlejs kā ierasts pamostas puspiecos no rīta, lai dotos uz savu zirgu fermu. Taču šodien ir īpaša diena, uz pārbaudēm tiek vesti viengadnieki. Melnā ķēve ar zvaigzni pierē Frankam iekrīt acīs jau tad, kad tā tiek izvesta no treilera. 1974.gada pavasarī ķēve jau treniņos parāda pasakainu rezultātu priekš divgadnieka. Taču, lai arī ķēve skrien pārsteidzoši ātri, Franks nesteidz zirgu pārslogot, un neļauj žokejam ķēvi pārlieku nodzīt. Frankam ir vecs paziņa-žurnālists, kurš vienmēr visur ir klāt, zinādams, ka Frankam vienmēr stallī ir kāds izcils zirgs, taču Franks ir no klusētājiem, viņš nelielās un noklusē par izcilo ķēvi. Šī žurnālista stāsts par izcilo zirgu turpinās visas filmas garumā.
Tā paša gada pavasarī Ruffian ir pirmās īstās sacensības. Par pārsteigumu visiem klātesošajiem ķēve apsteidz savas pretinieces par vairākiem korpusiem, pie tam uzrāda jaunu trases rekordu. Turpmākajās desmit sacensībās, pārējām dalībniecēm nav nekādu izredžu pat pietuvoties Ruffian. Pateicoties ķēves pasakainajam sniegumam hipodromu tribīnēs sāk atgriezties skatītāji. Franks turpina saudzēt un lutināt zirgu, atsakoties piedalīties sacensībās, ja viņam rodas kaut vismazākā aizdoma par zirga veselības izmaiņām. Zirga īpašnieki, Stuart un Barbara Janney- kāds bagāts pāris, ciena vecā trenera viedokli, un nekad neiebilst viņa lēmumiem.
Tai pašā laikā ērzeļiem ir sava sacīkste un tajās nepārspēts ir Foolish Pleasure, kurš ir arī tā gada Kentucky Derby uzvarētājs. Un lai arī Amerikā auļošanas sacīkstes notiek dalīti, tikai ķēves vai tikai ērzeļi, žurnālisti un auļošanas sacīkšu pasaule pieprasa abu jauno čempionu dueli. Kaut arī Franks sākotnēji nepiekrīt šādam šovam, uz Ruffian īpašniekiem tiek izdarīts spiediens un viņi piekrīt duelim. Vēl tikai jāpiebilst, ka abos jaunajos izcilniekos sacensību laikā mugurā sēž viens un tas pats žokejs. Pirms lielās sacīkstes rodas jautājums, kuru zirgu šoreiz vadīs Jacinto Vasques (puertorikānis), uz kuru viņš atbild: “ar labāko, ar Ruffian!”
1975.gada 6.jūlijā Belmontas Parkā ierodas skatītāju tūkstoši, daudzi vienkārši tāpēc, lai piedalītos šajā īpatnējā protestā par dzimumu vienlīdzību. Šī sacīkste kļūst par skatītāko sporta pasākumu tajā laikā (55 tūkstoši klātienē un ap 18 miljoni to noskatās tiešraidē televīzijā). Sacīkšu startā (kā stāsta vēsturiskie fakti) Ruffian ar kreiso plecu spēcīgi uzgrūžas vārtiņiem, tāpēc juzdama sāpes, ķēve lielāku slodzi liek tieši uz labo priekškāju. Pirmajos 400 metros abi izcilie zirgi skrien plecu pie pleca, un tikai deguna tiesu priekšā ir Ruffian, turpmākos 200 metros ķēve izraujas jau priekšā par puskorpusu.. Taču tad, lielās slodzes dēļ, visu acu priekšā, salūzt zirga labā priekškāja. Ķēves žokejs mēģina viņu apturēt, taču ķēve turpina auļot, viņa nav ieradusi, ka kāds sacīkstē viņai var skriet pa priekšu. Kad zirgs beidzot tiek apturēts, žokejs, kamēr hipodroma skrejceļā ierodas palīdzība, mēģina balstīt zirgu, lai tam nav jāatbalstās uz salauzto kāju. Skatītaji tribīnēs sastingst.
Turpmākās trīs stundas Ruffian ir labāko vetārstu uzraudzībā un viņai tiek salikta kāja (burtiskā nozīmē) un uzlikts speciāls ģipsis. Šīs garās trīs stundas ar viņu kopā ir gan Franks ar saviem palīgiem, gan daudzie Ruffian fani. Kad viņa pēc narkozes mostas, ķēve joprojām domā, ka atrodas hipodromā, un lai arī ir guļus stāvoklī, viņa ar priekškājām neatlaidīgi turpina skriet. Diemžēl ne vetārsti, ne Franks nespēj ķēvi pierunāt nomierināties un viņa ar smago ģipsi sadragā arī otru priekškāju. Vetārsti ir pārliecināti, ka Ruffian neizturēs vēl vienu operāciju. Smago lēmumu zirgu iemidzināt, pieņem viņa īpašnieki.. Franks, saglabādams absolūtu mieru, iekšēji pārdzīvo savas mīlules traģisko likteni.
Jaunā, bet tik daudz sasniegusī ķēve tiek apglabāta Belmontas Parka hipodroma karogu zālienā ar skatu uz finiša līniju..
Filma ir ārkārtīgi spēcīga. Ļoti spilgi attēlots auļošanas sacensību skaistums un posts. Paleninātās epizodes un tuvplāni vēl pastiprina šo spēcīgo dzīvnieku kustību skaistumu. Muskuļu darbība, acu mirdzums. Un tad tikpat spilgti arī zirga kājas lūzums. Nav īsti skaidrs kā tas tiek panākts, jo acīmredzama kompjūtergrafika acīs nekrīt. Arī cilvēku raksturi parādīti ļoti aizkustinoši. Filma nav domāta cilvēkiem ar vājiem nerviem, jo īpaši filmas beigu daļa. Šī ir slavas dziesma zirgam, kurš vēlejās skriet un uzvarēt! Ruffian- visu laiku ātrākā jaunā (2 un 3 gadnieki) auļotājķēve!
Lomās: Franks – Sam Shepard (lieliska aktiera spēle)
žurnālists – Frank Whaley
žokejs – Vladimir Diaz (arī reālajā dzīvē žokejs)
Ruffian – četri dažādi kastrāti

Vērtējums: Pieci spēcīgi pakaviņi!