Apraksts: Ģimenes filma 1944.gads (ASV). Filmas garums 2 stundas 3 minūtes.
“National Velvet” ir stāsts par kādu 12 gadus jaunu meiteni – Velvet Brown un viņas sapni par savu zirgu.
Notikumi risinās Anglijā, pagājušā gadsimta 20.tajos gados. Filmas sakumā pie ģimenes, kurā aug trīs meitas (Velvet, Malvolia, Edwina) viņu mazākais brālis (Donalds) un bērnu vecāki māte un tēvs, ierodas kāds klejojošs pusaudzis Majs. Zēns sava mirušā tēva pierakstu burtnīcā ir atradis Velvetas mātes vārdu un adresi, tāpēc nonāk pie ģimenes. Viņam nav ne jausmas, ka tēvs kādreiz ir bijis peldēšanas treneris Velvetas mātei, kura savos ziedu laikos pārpeldējusi Lamanšu. Sākotnēji zēns paliek pie ģimenes mankārīgu nodomu vadīts, taču Velvetai iepatīkas Majs – izbijis žokejs, jo viņš kaut ko zina par zirgiem, lai arī skaļi apgalvo, ka ienīst tos. Majs saprot, ka meitene ir tas retais cilvēks, kas viņam uzticas un pārdomā zādzību.
Velveta ir iemīlējusi kādu zirgu, kuru nosauc par Paju. Kad kaimiņa straujais zirgs kārtējo reizi pārlec pāri ganību nožogojumam un izdemolē pilsētas dārziņu, viņš nolemj no zirga atbrīvoties. Sarīkotajā loterijā, kā balva tiek dāvināts straujais zirgs – Pajs, kurā var piedalīties ikviens, samaksājot vienu šilingu. Lai ari misters Brauns iebilst, Majs nopērk visām trim māsām pa biļetei. Uzzinot, ka laimējis ir cits loterijas numurs, Velveta saslimst, taču jau pēc neilga laiciņa viņas vecāki meiteni aplaimo ar labām ziņām, ka izvilktais biļetes numurs nav piedalījies loterijā un nākamais izlozētais ir viņas cipars. Velveta ir pārlaimīga.
Velvetai ir sapnis – dalība nacionālajā stīplčēza čempionātā, taču viņai ir nepieciešama nauda, lai pieteiktu Paju sacensībai. Pēc sarunas ar māti, kura ir ārkārtīgi dzīvesgudra sieviete, Velvetai nauda tiek iedota. Nākamais pārbaudījums ir Maja ziņā. Viņš ar pieteikumu sacensībai un naudu, tiek aizsūtīts uz Londonu. Braucot prom, misters Brauns viņam tā arī pasaka, ka viņš droši var izklaidēties par līdzdoto naudu, jo tā tāpat tiks pazaudēta. Majs pat ir gatavs neatgriezties.. Taču Londonā pār viņu nāk apskaidrība un Majs atgriežas mājās ar pieteikumu sacensībai.
Vairākus mēnešus notiek treniņu process, Velveta un Pajs trenējas lietū un saulē.. Kādu dienu Pajs saslimst, par viņu noraizējusies ir visa ģimene. Velveta zirga ārstēšanu uztic Majam un zirgs pēc laiciņa jau atkal ir uz kājām.
Pienāk laiks, un Majs, Velveta un Pajs dodas uz sacīkstēm. Pirms tām viņiem ir sarunāta tikšanās ar Paja žokeju, taču tas izrādās izcili augstprātīgs. Velveta ir pārliecināta, ka žokejs ar šādu attieksmi nespēs Paju motivēt uzvarai, un atsaka pūslim. Majs, lai arī kā cenšas, nespēj atrast citu žokeju, un ir gatavs pats sēsties Pajam mugurā, lai arī viņa bailes pēc sena kritiena un kāda cita žokeja nāves sacensībās, ir lielas. Kad viņš ir gatavs pateikt arī Velvetai, ka zirgā kāps viņš pats, meitene vairs nav pierunājama. Velveta pati piepildīs savu sapni, viņa un viņas Pajs piedalīsies sacīkstē un uzvarēs. Un lai viņus nediskvalificētu, Velvetai tiek nogriezti mati un aizliegts runāt, lai neviens neuzzinātu par žokeja dzimumu, kamēr sacīkste nav beigusies. Sākas sacīkste un 40 zirgi un to jātnieki no visas pasaules dodas smagajā trasē. Daudzi krīt, kā jau tas stīplčēzā notiek. Taču jaunā meitene, izpildot sava uzticamā trenera Maja norādījumus, pārlec visus 30 škēršļus un finiša taisnē apsteidz galvenos pretendentus. Velveta šķērso finiša līniju kā pirmā, taču zaudē samaņu un nokrīt no zirga. Sacensību noteikumi nosaka, ka zirgā ir jānoturas līdz pilnīgai trases pamešanai. Velveta tiek diskvalificēta, pie tam klīnikā tiek atklāts, ka žokejs ir pusaugu meitene. Tā ir sensācija! Lai arī meitene tiek diskvalificēta, tauta sauc Velvetu kā varoni! Nonākot mājās, Velvetai tiek sūtītas simtiem telegrammu, kurās viņa ar Paju tiek aicināta peidalīties gan filmās, gan reklāmās. Taču meitene atklāj tēvam, ka viņa ik mirkli bija lūgusi Dievam, lai atsūta viņai savu zirgu, un tas bija piepildījis viņas lūgšanu. Un Pajs viņas dēļ ir darījis visu iespējamo un neiespējamo, lai palīdzētu piepildīt meitenes sapni, un viņa nedrīkst zirgu izmantot materiālajām vajadzībām.
Filmas pamatdoma ir ticēt sapnim un neļaut, lai materiālās vai jebkādas citas lietas spētu nomākt to. Ņemot vērā, ka filma ir 1944.gada, jāatzīst, ka ir visai maz epizodes, kurās ir acīmredzama montāža un sarežģīto kadru uzņemšana filmēšanas poligonā ar skrejošu fona bildi. (Ceļā uz Londonu un Velvetas finiša spurts ir acīs krītošākais). Bet kopumā tā ir filma, kur, manuprāt, aktieri veic nopietnu darbu. Lai arī ir daudz naivu dialogu, kopumā šo filmu var skatities kā teātri. Elizabete Teilore sākotnēji nebija plānota galvenajai lomai, jo viņa bija fiziski slikti attīstīta, jo īpaši, lai sēstos zirgam mugurā. Taču viņa papildus trenējās jāt un izpildīja speciālus krūšu muskuļu vingrinājumus, arī ēst sāka vairāk, tā līdz filmas uzņemšanai Teilore bija pietiekami “laba”. Pēc filmas uzņemšanas Teilorei tika atļauts paturēt zirgu.
Lomās: Velvet Brown – Elizabeth Taylor
Mi Taylor (Majs) – Mickey Rooney
Pie – King Charles (čempiona Man o’War mazdēls, konkūrists)

Vērtejums: trīs ar pusi pakaviņi!