Apraksts: Drāma 1999.gads (ASV/Anglija). Filmas garums 1 stunda 35 minūtes.
20.gs 80.to gadu sākumā Īrijā mistiskos apstākļos tiek nozagts 5 gadus vecais ērzelis Shergar – sacīkšu zirgs, skriešanas sacensību ar šķēršļiem čempions. Piecu gadu vecumā viņu sāka izmantot kā vaislinieku. No vēsturiskiem avotiem ir zināms tikai tas, ka zirgs pazuda bez pēdām, par to tika prasīta izpirkuma maksa, taču teroristu prasības netika izpildītas. Kopš tā laika ērzelis netika redzēts ne dzīvs, ne miris. Par šo patieso notikumu iespējamo risinājumu ir sarakstītas grāmatas un uzņemtas filmas ar visdažādāko notikumu gaitu. Filma Shergar ir viena no šīm filmām, kurā tiek parādīts iespējamais vai iedomātais notikumu risinājums.
Filma sākas ar nolaupīšanas skatu. Zirgs tiek sazāļots, lai to varētu pārvietot. Teroristi (IRA – kāds no īru republikāņu armijas atzarojumiem) ir smalki visu izplānojuši un zirgu novieto kādā nomaļā fermā, kurā dzīvo vienkāršs zemnieks ar sievu un kādu puisi-Kevinu, augušu bāreņu namā un pabijušu arī pāraudzināšanas iestādē. Kad visa valsts policija ir sacelta kājās un meklēšana notiek pastiprinātā režīmā, zemnieks spēj no policistiem zirgu noslēpt tikai pateicoties puikam, kurš ar zirgu ir atradis kopīgu valodu. Taču pēc neveiksmīgās meklēšanas operācijas, policija, saņēmusi no teroristiem prasību par izpirkuma maksu, nolemj šādu gājienu nepieļaut. Bailēs, ka nauda varētu tikt izmantota ieroču un munīcijas iegādei, policija noraida terorostu pieprasījumu. Kad teroristu grupas vadonis O’Rurks uzzina par policijas lēmumu, viņš dod pavēli zirgu nošaut un Shergara galvu nosūtīt pa pastu galvenajai rīta avīzei. Par pavēli tiek informēts arī zemnieks, un viņš, nebūdams ļauns vīrs, redzēdams Kevina neviltoto mīlestību pret zirgu, ļauj viņam doties pēdējā izjādē. Kevins tajā arī dodas, taču ar domu-bēgt. 20 minūtes pirms teroristu grupas ierašanās, viņš pazūd lietainajā naktī. Turmākā filmas gaitā Kevins nepārtraukti tiek vajāts, līdz viņš nokrāso zirgu (ar melnu matu krāsu) un sastop kādu vecu klejotāju Žozefu, kurš ceļo kopā ar mazmeitu Keitu, ašu ķēvi un klejotāju kulbu. Tur Kevins rod mieru, pavada laiku sarunās ar veco un gudro vīru, kas, līdzīgi kā viņš pats, jūsmo par zirgiem un kopā ar Keitu uz zirgiem sacenšas ātrumā. Šajās izjādēs viņš nespēj noslēpt mantoto (no tēva) žokeja talantu. Viņš ar ķēvi Skaistuli tiek pieteikts skriešanās sacensībās, kurās ne bez Shergara palīdzības, uzvar. Taču, par nelaimi, tajās ierodas teroristi, kuri savu vadoni gan ir zaudējuši, taču atriebības dziņu nē. Kevins paspēj aizbēgt, un vecajam Žozefam top skaidrs puiša noklusētais stāsts. Vecais vīrs mēģina aizkavēt neliešus kā spēdams. Kad Kevinam šķiet, ka nelaime ir garām, viņš izmircis lietū, Shergars atguvis savu dabisko krāsu, gaida savus draugus mežā. Kad viņi beidzot parādās ceļa galā, Kevins ar zirgu priecīgi dodas viņiem pretī. Kamēr vecais vīrs ar mazmietu priecājas par skaisto zirgu, viņiem atkal tuvojas pāridarītāji. Šoreiz Kevins ar zirgu aizjoņo līdz jūras krastam (klints izskatā). Viņi tiek ielenkti no visām pusēm. Kad galvenais no vīriem ir gatavs zirgu beidzot nošaut, Shergars kopā ar Kevinu metas lejā no klints. Filmas noslēgumā Keita Kevinu izvelk no jūras, un viņš pēc kāda brīža atgūstas, taču Shergars paliek tikai Kevina un pārējo atmiņās un daļa no skaistā ērzeļa arī rudās Skaistules kumeļā.
Filma kopumā ir interesanta, ņemot vērā, ka šī ir reālu notikumu interpretācija. Noslēgums gan atstāj tādu kā nepabeigtības sajūtu, ir sajūta, ka arī režisors īsti nav bijis pārliecināts par notikumu atrisinājuma pareizību.
Lomās:    Kevins – Tom Walsh
Keita – Laura Murphy
Žozefs – Ian Holm
O’Rurks – Mickey Rourke
Informāciju par zirga lomas atveidotāju, internetā neatradu.

Vērtējums: trīs pakaviņi.