Apraksts: Piedzīvojumu filma 1953.gads (PSRS). Filmas garums 1 stunda 36 minūtes.
No Maskavas uz kādu robežpārejas punktu kalnos tiek norīkots vecākais leitnants Lučins, kurš stājas saslimušā kapteiņa vietā. Varonis ātri iejūtas vadītāja lomā. Turpina iepriekšējā kapteiņa iesākto darbu un patriotiski, kopā ar saviem padotajiem, sargā PSRS robežu. Jāpiebilst, ka patruļas notiek augstu kalnos zirgu mugurā. (Ja nemaldos, tad tie ir Ahaltekes šķirnes zirgi.) Viens no robežsargiem savu rudo zirgu – Orļiku, ir iemīļojis vairāk, nekā citi, un viņam ar zirgu rodas patiesas draudzības saites. Tajā pat laikā Ismail-beka banda, robežas otrā pusē, sadarbojoties ar, domājams ASV spiegiem, visādi mēģina palīdzēt ārzemniekiem (par lielu naudu) pāriet PSRS robežu. Kādas nelielas zemestrīces laikā, divi no robežsargiem (viens no tiem ir patruļnieks Kuļišovs ar zirgu Orļiks) patrulē kalnos. Tā kā ir nakts, viņi mēģina no grūstošajiem akmeņiem paslēpties kādā alā. Taču pirms tā aizgrūst, Orļiks un patruļnieku suns paspēj no tās izbēgt. Kad uzaust gaisma, top skaidrs, ka paši saviem spēkiem vīri no alas ārā neizkļūs. Starp akmeņiem ir palikusi neliela sprauga, pa kuru viņi spēj palaist pasta balodi ar ziņu par savu atrašanās vietu. Kuļišovs ar komandu “mājās”, aizsūta uz posteni arī Orļiku, taču pa ceļam uz mājām, zirgam uzglūn tīgeris, un glābjoties no tā, zirgs pārpeld robežupi. Otrā krastā tas tiek notverts un nodots Ismail-beka bandas vadonim.
Pa to laiku, Kuļišovs ar savu partneri sēž alā un pa tās šķirbām novēro apkārtni. Negaidot tai garām dodas kāds musulmanis. Suns to aiztur un sargā, kamēr ierodas ilgi gaidītā palīdzība no posteņa. Musulmanis izrādās nemaz tāds nav, un pēc izjautāšanas tas tiek paturēts apcietinājumā. Tikmēr robežas otrā pusē tiek plānots jauns robežas pārkāpšanas mēģinājums no spiegu puses. Taču pārāks liels spiediens uz Ismail-bekas bandas vadoni, tam liek atteikt palīdzību ASV spiegiem, uz ko tie reaģē ar vadoņa nošaušanu. Taču Orļiks, kurš nu atkal kļūst brīvs, dodas atpakaļ uz dzimteni pie sava saimnieka un drauga. Pārējiem Ismail-bekas bandas locekļiem tiek iestāstīts, ka viņu vadonis ir kritis no PSRS robežsargu rokas. Lai to pierādītu, viens no spiegiem aizved dažus no bandas līdz vietai, kur tie ierauga sava vadoņa zirgu robežsargu rokās, tādējādi viennozīmīgi sazīmējot vainīgo. Atriebjoties par sava vadoņa slepkavību, banda aktivizē savu darbību un kādā miglainā rītā dodas pāri robežupei. Kopā ar viņiem, neviena nepamanīti, upi pārpeld arī divi spiegi. Tur patrulē trīs vīri, kuri spēj par uzbrukumu savlaicīgi paziņot arī leitnantam. Ziņa izplatās vēja spārniem un saviem kolēģiem palīgā dodas robežsargi zirgos.
Kad kāda steidzama ziņa ir jānodod palikušajiem ciemā pie robežkontroles punkta, ceļā dodas Kuļišovs ar Orļiku. To tik vajag atriebes kārajiem bandas locekļiem un tie dodas viņam pa pēdām. Tieši laikā ierodas papildspēki ar veco kapteini priekšgalā un Orļiks ar savu jātnieku spēj nokļūt līdz ciemam sveiki un veseli. Pa to laiku vecākā leitnanta sieva, dodamās pār kalnu pāreju uz darba vietu skolā, sastopas ar vienu no spiegiem. Radušās aizdomas par nelikumīgu robežpārkāpēju, Verai apstiprinās un nelielā tuvcīņā Vera nokrīt no klints takas. Laicīgi ierodas Kuļišovs un ne bez Orļika palīdzības, noskaidro Veras veselības stāvokli un informāciju par spiegu. Viņš, protams, spiegu atrod, uzsēdina to Orļika mugurā, taču otra spiega ievainots, nosūta zirgu uz mājām. Viss beidzas laimīgi. Spiegi tiek atmaskoti, arī Ismail-bekas locekļi saprot situācijas patieso atrisinājumu, Vera un Kuļišovs tiek izārstēti. Un Kuļišovs ar savu biedru ir nolēmuši patriotiski dienēt kontrolpunktā vēl vienu gadu.
Kā jau vecās krievu filmas, aizraujoši un interesanti! Varbūt zirga loma filmā parādās mazāk, nekā gribētos, taču kopumā sižets aizrauj. Skaisti, slaidkājaini, manuprāt, Ahaltekes zirgi. Patiesi kadri, kas uzņemti saistībā ar zirgiem. Daudz kaskadieru triki, zirgu kritieni, spērieni un arī augstās skolas elementi!
Lomās: Иван Косых, Нина Агапова, Сергей Гурзо, Владлен Давыдов, Марина Кузнецова, Станислав Чекан, Владимир Белокуров, Алексей Краснопольский, Георгий Черноволенко, Александр Суснин, Зоя Исаева, Владимир Попов, Петр Тимофеев

Vērtējums: trīs pakaviņi!