Apraksts: Vēsturiska drāma 2005.gads (ASV). Filmas garums 1 stunda 20 minūtes.
Filma tapusi pēc krievu rakstnieka Mihaila Sokolova īsstāsta motīviem.
Amerika. Pilsoņu karš. Apkārt dun šauteņu blīkšķi un lielgabalu zalves. Kad apšaude beigusies kāds jauns kareivis – Džims Rabbs ir notupies līdzās sava vecākā brāļa mirušajam ķermenim un atvadās no tā. Viņus novēro kareivja seržants Longakrs un kāds skiču mākslinieks Toms Kovingtons, kurš ir izsūtīts kara laukā, lai dokumentētu notikumus savās skicēs.
Kad pienāk nakts, ne bez liķiera palīdzības, kareivji savā nometnē pierimst un mēģina atpūsties. Taču negaidīti uzbrukums atsākas. Džima uzticamā ķēve izbīstas un iebēg mežā. Tā kā ķēve Džima ģimenē augusi kopš dzimšanas, Džims dodas viņai pakaļ. Kad no rīta puses viņš beidzot ierauga uzticamo dzīvnieku, viņai blakus guļ tikko dzimis kumeļš. Tas šķiet tik dīvaini, ka caur visām kara šausmām un nāvi, jauna dzīvība tomēr ir spējusi nākt šajā pasaulē. Taču šaubu nav- kumeļam ir jāmirst. Jātnieku pulks nedrīkst atļauties palēnināt gaitu dēļ jaundzimušā, un seržants pavēl Džimam no kumeļa atbrīvoties. Kareivis mēģina mazo nošaut, bet viņš vienkārši to nespēj izdarīt. Kad problēmas risināšanā gatavs iesaistīties arī pats seržants, arī viņš to nespēj.
Vada kapteinim tiek izskaidrots, ka nogalināts ir pārāk daudz, lai vēl atļautos nobendēt arī nevainīgu dzīvnieku. Kapteinis atļauj kumeļu atstāt, un tas kļūst par visu kareivju talismanu. Daudz notikumi attīstās tieši dēļ tā, ka Džims visiem spēkiem cenšas kumeļu pasargāt. Kāds no šādiem notikumiem beidzas ar ienaidnieka ievainošanu. Taču cilvēcīgajā sarunā starp Džimu un otru kareivi, kurš vēl pirms minūtes bija sēdējis Džima ķēves mugurā un mēģinājis to nozagt, tiek aizmirsts par karu un Džims dod solījumu apglabāt mirstošo vīru un uzrakstīt vēstuli viņa māsai. Džims, meklējot vietu, kur vieglāk aprakt cilvēka ķermeni, uzduras kāda fermera ģimenei, kura sākotnēji skeptiski raugās uz jauno karotāju, taču vēlāk piedāvā viņam dzīvot savā fermā. Džims no šīs iespējas, kas ļāvusi, kaut neilgi, taču sajusties drošam un mīlētam, atsakās. Viņš dodas atpakaļ pie saviem biedriem, kuri jau paspējuši sailgoties pēc kumeļa.
Pa to laiku, kaut kur netālu mežos ir paslēpušies līdzīga skaita kareivji no ienaidnieku puses. Arī tur notikumi risinās savu gaitu. Šī vada seržantam ir ievainots dēls, kuru tas nes līdzi, cerībā, ka izdosies atrast kādu palīdzību. Viņiem piebiedrojas kāds jauns un gļēvulīgs kareivis no citas vienības. Daļēji, šī bailīgā jaunieša dēļ seržanta dēls tomēr palīdzību nesagaida. Par nelaimi šī vienība un Konfederācijas kareivji dodas tieši viens otram pretī. Kad pie robežupes nonāk Džima rota, nekas neliecina par tuvojošos nelaimi. Ienaidnieks ir paslēpies upes otrā krasta krūmos un gaida, kamēr daļa kareivju ir sadzinuši zirgus straujajā upē ar slidenajiem akmeņiem. Viņi sagaida, kad jātnieks un zirgs atrodas visbezpalīdzīgākajā stāvoklī un sāk šaut. Apšaude ieilgst līdz brīdim, kad Džims ierauga, ka kumeļš, peldot pāri upei ir sapinies aiz kāda krituša koka. Viņš dodas starp lodēm glābt kumeļu no noslīkšanas. Negaidīti Džimam palīgā dodas ienaidnieku seržants. Lodes apklust. Pa abiem viņi kumeļu nogādā drošībā. Seržantam pateicīgs ir gan Džims, gan seržants Longakrs. Ieilgušo pauzi pātrauc šāviens Džimam mugurā, kuru vēl pirms apšaudes sākuma, bailīgajam jauneklim, lai tas spētu celt savu vērtību seržanta acīs, ir pavēlējis izdarīt ienaidnieku puses seržants. Filmas noslēgumā skiču mākslinieks, kurš tāpat kā pārējie bija pieķēries mazajam kumeliņam un viņa sirsnīgajam saimniekam, sēž pie upes uz akmeņiem un zīmē sirdi plosošo skatu – miris cilvēks, pie kura uzticīgi stāv ķēve ar mazo kumeļu.
Ja ņem vērā, ka šī ir mazbudžeta filma, tā ir visnotaļ skatāma, tieši vizuālo efektu ziņā. Nav, protams, nekāds Matrix! Zirgi ļoti vienkārši, kas pastiprina realitātes sajūtu. Patiesībā pati filma ir ļoti vienkārša un tieša, bez “skaļiem” zemtekstiem. Man tikai gribētos piebilst, ka, manuprāt, filmas pamatdoma ir parādīt, ka cilvēks spēj saglabāt savu cilvēciskumu arī ļoti smagos apstākļos, kāds ir karš. Tajā pašā laikā akli un stūrgalvīgi turēties pie sazin kādiem principiem.
Cik man zināms, pēc šī stāsta motīviem ir uzņemta filma ar tādu pašu nosaukumu (Žerebenok) arī Krievijā.
Lomās:     Džims Rabbs – Ryan Merriman
Seržants Longakrs – Steve Bacic
Skiču mākslinieks – Darcy Belsher

Vērtējums: Trīs pakaviņi