Apraksts: Animācijas filma 2002.gads (ASV). Filmas garums 1 stunda 23 minūtes.
Kaut kur Amerikas vidienē kādā savvaļas zirgu barā dzimst kumeļš, kurš palēnām kļūst par brīvību mīlošu un drošsirdīgu ērzeli. Kad viņš jau ir pieaudzis un sargā pats savu zirgu pulku, kādu vakaru viņš pamana nejaušu gaismas punktiņu, kas viņā iededz ziņkārības dzirksteli. Lai arī māte viņu mēģina aizkavēt, ērzelis dodas izpētīt uguntiņas cēloni. Kad viņš nonāk pie tās, ap ugunskuru ir sagūluši mustangu mednieki. Un tikai pēc tam, kad zirgs nejauši ir uzmodinājis trīs no tiem, viņi metas zirgu tvarstīt. Pēc ilgiem pūliņiem viņiem tas arī izdodas un sagūstītais mustangs nonāk Amerikas armijas nometnē. Lai arī kā vīri censtos, mustangu iejāt neizdodas. Lai lauztu tā pretošanās spēju, viņš trīs dienas tiek turēts piesiets pie staba- saulē, bez barības, bez ūdens.. Pa to laiku nometnē tiek nogādāts vēl viens “noziedznieks” – kāds indiāņu jauneklis (tieši tajā laikā armija cīnās ar indiāņiem). Tieši viņš ir tas, kurš palīdz mustangam izkļūt brīvībā pēc elpu aizraujošas izrādes, kurā brīvību alkstošais, bet izmocītais zirgs mēģina atbrīvoties no virspavēlnieka savā mugurā… Kad visiem, tai skaitā pašam vadonim, liekas, ka mustangs ir pakļauts, zirgs tomēr saņem pēdējos spēkus un atbrīvojas no jātnieka! Par ko saņem viennozīmīgu spriedumu: “Nošaut!” Pēc šīs pavēles indiāņu puika metas zirgu glābt, un abi kopā, atbrīvojot arī pārējos zirgus, izkļūst no ieslodzījuma. Tomēr mustangam šī laimes sajūta neiestājas uz ilgu laiku, jo indiāņa draugi notver brīvību alkstošo dzīvnieku.. Tomēr šis ieslodzījums nelīdzinās iepriekšējam. Arī indiāņu jauneklis nekādi nespēj pielabināties un tikt zirgam mugurā, tomēr mustangs nav arī tik negatīvi noskaņots, kā iepriekš. Indiānis mustangu piesien pie esavas uzticamās ķēves – Reinas un mustangs iepazīst divkājaino pasauli ar viņas palīdzību. Mustangs ļoti pieķeras lāsumainajai ķēvei, taču tas nespēj remdēt ilgas pēc brīvības.. Indiānis saprot, ka mustangu nespēs pakļaut neviens un palaiž zirgu brīvībā. Taču tas notiek brīdī, kad indiāņu apmetnei uzbrūk armijas vīri. Mustangs, metoties glābt lāsumaino ķēvi, izglābj arī savu indiāņu draugu. Reina iekrīt mutuļojošā kalnu upē un, glābjot to, arī mustangs tiek ierauts straujajā ūdenī. Kad abi veiksmīgi ir izkļuvuši krastā pēc kritiena no ūdenskrituma, Reina ir savainota un mustangs paliek kopā ar viņu. Taču pēc laika klāt ir armijas vīri, kas mustangu atkal sagūsta. Šoreiz to redz indiānis, kurš nosolās zirgu atbrīvot.
Šajā reizē mustangam mugurā neviens negrasās kāpt, bet iejūdz kopā ar veselu baru zirgu, lai kalnā uzvilktu lokomatīvi. Zirgs uzcītīgi to arī dara, kamēr viņš saprot, ja lokomatīve turpinās ceļu pāri kalniem, tā iekaros zirga brīvo zemi, kopā ar tās iemītniekiem. Mustangs izstrādā viltību, kā rezultātā tiek atbrīvoti visi zirgi, lokomatīve rībēdama nokļūst tur, no kurienes tā sākta vilkt. Lielais dzelzs gabals ietriecas dinamītu noliktavā, kura uzsprāgst. Trieciena rezultātā izceļas ugunsgrēks, no kura bēgot mustangs ar ķēdi ap kaklu, aizķeras aiz kāda liela koka. Šeit glābējs ir indiānis un abi kopā, izvairoties no uguns ielec upē. Nākamā rīta laimes mirkļi ir īsi, jo abiem pa pēdām neatlaidīgi seko armijas vīri. Šī viltīgā skrējiena rezultātā mustangs ar indiāni mugurā nokļūst uz plato, no kura vienīgā izeja ir tāls lēciens pāri kanjonam. Taču brīvības alkas ir spēcīgākas par bailēm un mustangs lido… Pēc šā gājiena sekotāji pārtrauc medības, aiz cieņas par uzdrīkstēšanos un brīvības alkām.
Filmas beigās mustangs aizved indiāni uz apmetni, kurā viņu gaida pārsteigums – Reina! Indiānis, ne bez skumjām sirdī, atbrīvo ķēvi un atdod to mustangam! Mustangs kopā ar savu sirdsdāmu dodas atpakaļ pie sava pulka!
Lai arī animācijas filma, tai tomēr ir dziļš zemteksts un daudz pamācošu notikumu. Ārkārtīgi skaista animācija, gan roku darbs, gan datorgrafika. Patika, ka zirgu kustības ir ārkārtīgi dabiskas, tapat, kā to skaņas. Filmā “cilvēku” valodā runā tikai cilvēki un mustanga “teicējs”. Sarunas starp zirgiem norisinās tā, kā tas arī dabā notiek. Filmai ir skaists muzikālais pavadījums – Bryan Adams. Manuprāt, tiešām laba animācijas filma!

Vērtējums: četri pakaviņi!