Apraksts: Drāma 1989.gads (PSRS). Filmas garums 1 stunda 19 minūtes.
Krievijā ir 1941.gads. No kārtējām sacensībām ar uzvaru atgriežas Krievijā izaugusī rudā ķēve ar zvaigzni pierē – Зарницa (saīsināti-Zorka). Kopā ar viņu no dzimšanas ir viņas saimnieks un žokejs – Grigorijs. Savu bērnību kopā ar rudo ķēvi pavada arī žokeja dēls Ļoņa. Zorka un puika viens otram ir ārkārtīgi pieķērušies, zirgs pat izglābj zēnu no noslīkšanas. Taču ir kara laiks un kādu dienu zirgaudzētavu pārsteidz vācieši tankos. Viņi nolaupa zirgus un cilvēkus aizved uz darba nometnēm Vācijā. Tur Zorku un viņa saimnieku atpazīst kāds vācu žokejs Franks. Viņš ir ārkārtīgi sajūsmināts par veiksmīgo guvumu. Ķēve nonāk viņa staļļos, kurā tiek labi aprūpēta, taču skumju pārņemta Zorka atsakās no ēdiena un kategoriski atsakās strādāt treniņos. Saņēmis no vetārsta apstiprinājumu, ka ķēve ir pilnīgi vesela un no ēdiena atsakās pati pēc savas gribas, Franks no darba nometnes ir spiests pie sevis paņemt Zorkas iepriekšējo saimnieku. Zirgs pārvēršas acumirklī, savstarpējā sapratne ir acīmredzama, lai arī kā to nevēlētos redzēt Franks un viņa komanda. Pēc šīs tikšanās ķēve atsāk ēst un trenēties. Taču notiek traģēdija, kad Gregorijs mēģina ķēvi naktī aizvest, viņu nošauj vācu nakts sargi. Nākamās dienas sacīkstē Zorka auļo visiem pa priekšu, taču kad līdz finišam šķiet palicis pāris metru ķēve nomet Franku. Žokejs ir dusmīgs un mēģina ar steku pārmācīt zirgu, taču rudā ķēve aizbēg. Kādu laiku ceļodama viena pati viņa aizklīst līdz darba nometnei, kurā strādā Ļoņa. Satikšanās mirklis ir emocionāls, bet īss, un zēns ar zirgu aizbēg. Nepaiet ilgs laiks, kad vācu armijas vīri atrod abus un sašaujot zēnu atņem tam ķēvi. Franks saprotot, ka ar Zorku viņam neizdosies uzvarēt sacensībās, mēģina no ķēves iegūt vismaz kumeļu. Pēc šī plāna sākumstadijas realizēšanas, ķēve pamanās aizbēgt un doties garā mājupceļā uz Krieviju, lai savā vecajā stallī laistu pasaulē kumeļu. Taču arī pēc šī notikuma vācieši neliekas mierā un, ne bez cīniņa atņem Zorkai kumeļu, tādējādi nodrošinot arī ķēves sekošanu līdzi vāciešiem.
Pa to laiku Ļoņa ir dzīvojis pie tantes un paaudzies. Krievu armijas tanki iebrauc sakautajā Vācijā. Kāds no šiem braucieniem beidzas pie Franka staļļiem, kur pagalmā ganās bariņš zirgu. Vienā no šiem tankiem ir arī Ļoņa, kurš ieraugot zirgus, ļaujas bērnības atmiņām par labāko draugu Zorku.. Pēc mirkļa viņš ierauga pazīstamo dzīvnieku. Puisis pasauc Zorku, kura palēnām sperot soļus, tuvojas mīļajam saimniekam, taču bez iespējas to kādreiz vēl ieraudzīt.. Zirgs ir kļuvis akls, taču laimīgs, jo saimnieks ir līdzās.
Gribētu piebilst, ka šī filma “paņem” ar savu nenodrillēto sižetu. Lai arī līdz galam pietrūkst nobeigtības sajūtas, filmā ir daudz dabas skatu, daudz zirga- kā aktiera spēles, mazāk cilvēku dialogi. Filmas sākumā tiek teikts, ka šīs filmas sižets iepriekš ir bijis stāstīts dažādos variantos kā patiess notikums, tā esot vesela leģenda Krievijā un šī filma ir viens no iespējamiem variantiem, kā viss noticis, taču nekur citur neatradu informāciju par filmas notikumu patiesumu.
Lomās: Андрей Ростоцкий, Донатас Спераускас, Arnis Līcītis (Franka lomā)
Zorkas lomu spēlē zirgs vārdā Tais

Vērtējums: četri pakaviņi!