Apraksts: Ģimenes piedzīvojumu filma 2006.gads (Francija). Filmas garums 1 stunda 38 minūtes.
Filma veidota pēc noveles “Serko: divsimts neparastu dienu kazaka un viņa mazā, sirmā zirga dzīvē”. Valdzinošs platekrāna kino, kas tapis iedvesmojoties no patiesiem notikumiem. Filma ir ceļojums līdzi kādam kazakam, kurš uz sava ponijtipa zirdziņa šķērso plašo Krieviju, no Sibīrijas līdz Sanktpēterburgai, kopā pārvarot 4000 jūdzes, lai lūgtu caram aizsargāt iezemiešus un to mazos zirdziņus.
1889.gads Sibīrija. Kāds jauns kazaks vārdā Dmitrijs Pečkovs, nespēj samierināties ar to, ka caur dzimto zemi grasās buvēt dzelzsceļu un šī iemesla dēļ iznīcināt vietējos iedzīvotājus un to zirgus izmantot, kā pārtiku dzelzsceļa būvniekiem. Piedevām visam, “sliktie vadoņi” šaudoties trāpa un nogalina Dmitrija labāko draugu. Dmitrijs ar savu sāpi dodas pie cara, kāpjot mugurā vienam no šiem vietējiem mazzirdziņiem-sava nošautā drauga uzticamajam biedram – Serko. Un lai arī Dmitrijs nekad nav bijis ārpus sava ciema, viņš dodas ceļā arī tāpēc, lai pierādītu tēvam savu varēšanu.
Filmā tiek attēloti dažādie Dmitrija piedzīvojumi, kas atgadās ceļā. Lielā Baikāla šķērsošana pa ledu, tundras sniegi un ledi. (Īstais Pečkova ceļojums – īsts varoņdarbs, kas vairāk tika balstīts uz ticību, nevis cilvēcisko spēju pierādīšanu, nekad nav ticis atkārtots.)
Baidoties no cara dusmām, Dmitrija ciema vadoņi mēģina visādi traucēt jauneklim. Taču izturīgā pāra ceļu šķērso francūzis Fragonard – parīzietis, kurš apceļo Krievijas ciemus un iepazīstina turieniešus ar jaunu izklaides veidu – ēnu teātri. Francūzis savos stāstos izmanto Dmitrija pārsteidzošā ceļojuma piedzīvojumus un gūst patiesus skatītāju aplausus un interesi par piedzīvojumu turpinājumu.
Šī ir skaistiem dabas skatiem bagāta filma (filmas skati tapuši Irkutskā). Filmā atklājas pavisam cita Krievija, tās iedzīvotāji, to atvērtība, vienkāršība un cilvēcība. Bet visam cauri vijās mīlestība, paļāvība un uzticība zirgam. Mazam, sirmam un neiedomājami izturīgam bada, sala un noguruma apstākļos.
Iesākumā filma liekas mazliet kaitinoši lēna un dažu ainu pārlieku ilgstoša rādīšana, taču kopumā tas filmai piedod maģisku klātesamības apjausmu.
Savukārt minimāli vajadzīgā zirga izmantošana filmā noved pie sajūtas, ka šī nav kārtējā meiteņu filma par zirgiem ar absolūti paredzamo iznākumu.
Lai arī filmā visi apgalvo, ka Dmitrija zirgs – Serko, ir pārauguša suņa izmērā, kopainā tā nemaz neizskatās. Realitātes izjūtu rada arī tas, ka zirgs nav perfekti tīrs un uzpucēts.. tas ir kazaku mazais un izturīgais zirdziņš, kas nebīstas ne no sala, ne citām grūtībām!

Lomās: Aleksei Chadov, Jacques Gamblin, Marina Kim, Larissa Batourova, Nicolas Gouraid, Anya Petoushinova, Roman Jilkin, Nicolai Smirnov.

Vērtējums: četri ar pusi pakaviņi.