Apraksts: Mistērija, psiholoģiska drāma 1977.gads (ASV). Filmas garums 2 stundas 17 minūtes.
Bērnu psihoterapeits Martins Disarts cenšas saprast kāda sociopātiska zēna rīcību, kad tas izdur acis sešiem zirgiem. Zēns Alans (17 gadus vecs) ilgi pretojas sadarbībai ar Martinu, taču izmantojot dažādus paņēmienus, psihoterapeits tomēr spēj panākt zēna atvēršanos un uzklausa viņa traģisko pagātni. Ārsts noskaidro, ka zēns pats sev ir izveidojis tādu kā reliģiju (ar samērā seksuāliem akcentiem), kura pielūgsmes objekts ir zirgs. Reliģijai ir savas ceremonijas un priekšmeti, kas saistīti ar zirgiem pārvēršas par reliģiskām ikonām, kuras Alans sauc par “Jingle-jangle”. Lai nu kā, reliģija Alanu nespēj piepildīt tad, kad tas ļaujas pirmajai saskarsmei ar meiteni. Nespēdams atbrīvoties pats no saviem iedomu tēliem, viņš dusmu uzplūdā paķer sirpi un blakus esošajiem zirgiem – saviem dieviem, izdur acis.. Lai arī filmas vidū pats ārsts nonāk pie secinājuma, ka viņš pat kaut kur apskauž Alanu, tomēr filmas noslēgumā Martins nodod puiku..
Šī nav tipiska filma par zirgiem, tā pat nav par zirgiem, taču viss filmas sižets un saturs vijās caur cilvēka un dzīvnieka savstarpēji juteklisko pasauli. Jautājumi par psihoterapiju, dabisku perversumu, reliģijas svarīgumu, zināšanu trūkumu, izolāciju, prieks par dzīvi un bailes no tās… tie ir tikai daži punkti, kuri tiek apskatīti šajā filmā.
Šī NAV filma Holivudas auditorijai. Šī ir oriģināla, dziļu domu pārpildīta filma, kas to skatoties rada dīvainu atmosfēru.. Šī filma ir veidota tiem, kas spēj novērtēt filmu kā mākslu, aktierus kā mākslas instrumentus, šis ir režisora Sidney Lumet viens no mākslas šedevriem..
Vēl jāpiebilst, ka pēc šī paša scenārija iestudētajā teātra izrādē, kliedzošo Alana lomu 2007.gadā nospēlēja Daniel Radcliffe (Harry Potter). Neiesaku līdz 16 gadiem, kā arī tiem, kas filmas skatās kā vieglo mākslas žanru.
Lomās:     Martin Dysart – Richard Burton
Alan Strang – Peter Firth
Dora Strang – Joan Plowright
Jill Mason – Jenny Agutter

Vērtējums: trīs ar pusi pakaviņi!