Apraksts: Indiāņu piedzīvojumu filma 1965.gads (ASV). Filmas garums 1 stunda 31 minūte.

Filma ir stāsts par indiāņu dzīvi vēl pirms tajā iejaucās baltais cilvēks. 15 gadīgs indiāņu zēns, vārdā Niško, sagaida piedzimstam savai ķēvei dārku kumeļu, kura tēvs ir savvaļas mustangs. Kumeļu viņā nodēvē par Mekapo. Neskatoties uz pārējo cilts locekļu apgalvojumiem par to, ka šis kumeļš nebūs pieradināms, Niško neatmet cerības.

Kādā savstarpējo indiāņu cilts uzbrukumā, ķēve ar kumeļu tiek nozagti. Niško, neskatoties uz sava tēva – cilts vadoņa, iebildumiem, seko nozagtajam kumeļam. Neiztiekot bez dažādiem piedzīvojumiem, Niško atrod savu zirgu, taču tas ir vārgs, jo palicis bez mātes, kura aizdzīta kopā ar citiem nozagtajiem zirgiem.

Niško cīnās par kumeļa dzīvību, un viņam piepalīdz arī kāds no cilts vecākajiem zēniem, kurš kopā ar savu cilti ir atriebušies pāridarītājiem un atņēmuši arī zirgus. Kad ķēve nokļūst atpakaļ pie kumeļa, Niško cerība iegūst reālitātes sajūtu. Kumeļš sāk atlabt un Niško kopā ar zirgiem dodas atpakaļ pie savas cilts.

Paiet laiks, Mekapo aug un viņā arvien vairāk izpaužas savvaļas gars. Niško arvien vairāk saprot, ka dārkajā jaunulī rit pārāk daudz savvaļas mustanga asinis, lai to iejātu. Zēns, kurš nu jau pats ir jauneklis, nolemj atdot savu mīļoto draugu nebeidzamajām stepēm.

Taču , akd viņš to ir izdarījis, Niško nonāk nelaimē. Viņš krīt no kraujas un savainots pavada nakti uz akmeņiem. Asinis sajutuši, to ātri atrod vilki. Un lai arī Mekapo ir brīvs, viņš tomēr atgriežas pie Niško, lai glābtu sava saimnieka dzīvību un nogādātu to atpakaļ pie savas cilts.

Jauka un saprotama ģimenes filma. Varbūt tāpēc, ka Mekapo ir parādīts, kā dārks zirgs, kuram ir nenoliedzami īpašas pazīmes, iekrita acīs, cik ļoti daudz un dažādi zirgi tikai izmantoti Mekapo lomai.

Lomās:     Johnny Crawford – Niško
Jay Silverheels; Pat Hogan u.c.

Vērtējums: trīs pakaviņi!