Apraksts: Piedzīvojumu drāma, 2005.gads (Francija). Filmas garums 1 stunda 35 minūtes.
Sākot ar “tas bija ļoti sen”, stāsts iesākas ar bēru skatu Marokā. Bērēta tiek Selma, 11-gadīgās Zainas māte, kura bērnu audzinājusi viena pati, pēc tam, kad Zainas tēvs -Mustafa viņas pameta. Kāpēc? Tāpēc, ka Selma, pārģērbusies par vīrieti, uzvarēja zirgu skriešanās sacīkstes, pēc kurām Mustafa bija spiests viņu aizmirst.
Mirstot, Selma, lūdz kādu vecu vīru parūpēties par to, lai viņas 11-gadīgā meita tiktu atņemta Omāram (vīrietim, kurš Zainas māti, aiz lielas mīlestības nolaupījis, mocījis un nogalinājis).
Ceļā uz gaidāmajām sacensībām, Mustafa iegriežas pilsētā un uzzina par savas mīlestības nāvi, kā arī to, ka viņam ir meita, par kuru iepriekš neko nav zinājis. Uzzina viņš arī to, ka vietējais bagātnieks Omārs, bezgalīgi un bez atbildes mīlējis Zainas māti, un pēc viņas nāves ir pārliecināts, ka meitene pieder viņam. Savukārt, meitene pēc mātes nāves vairs nesaprot, kam lai uzticas: bagātajam, bet bīstamajm Omāram, vai vientuļajam, zirgu audzētājam – tēvam, kuru viņa nekad iepriekš nav satikusi. Meitene negribīgi izvēlas pievienoties tēvam.
Atlasa kalni sevī nes lielas briesmas, taču Mustafa ir pieredzējis jātnieks un cīnītājs, kurš ved cauri bīstamajam apgabalam gan savus cīņubiedrus, gan meitu Zainu. 20 dienu garā ceļojuma galamērķis – Marakeša, vieta, kur notiek tīrasiņu zirgu sacīkstes. Mustafa turpinot virzīties uz Marakešu, pa ceļam lēni satuvinās ar ietiepīgo Zainu. Taču Omārs, izmisīgi cenšoties atgūt Zainu, traucē jātniekiem turpināt ceļu, un nekas viņu nespēj apturēt, lai atgūtu meiteni. Pa ceļam notiek daudz un dažādi notikumi.
Nonākot Marakešā, Mustafa ir iemācījis Zainai apieties ar savu mīļāko un ātrāko zirgu vārdā Zingal. Arī Zaina, mērojot garo ceļu, iegūst dūkanā ērzeļa uzticību. Sacensību vietā, protams ir ieradies arī Omārs. Zobenu cīņas laikā ar Zainas tēvu, meitene uzstāda ultimātu: Ja zirgu sacīkstēs uzvarēs Omārs, tad viņa sekos bagātniekam un nekad vairs nemuks prom, taču ja uzvarēs Zaina, tad Omārs atlaidīs meiteni.
Filma balansē starp pasakas un piedzīvojumu lentes titulu Marokas kalnos. Daudz interesantākas šķiet tieši etnogrāfiskās detaļas, nekā personāžu savstarpējie konflikti. Daudz zobenu cīņu, aizraujoša zirgu skriešanās, meitas un tēva attiecību veidošanās. Skaisti arābu pilnasiņi, skaisti dabas un kalnu skati, kas atveido ziemeļāfrikas skarbo vidi. Interesants ir šo cilvēku savstarpējo attiecību atspoguļošanas veids. Tik maz vārdu, taču tik daudz tiek pateikts. Acu skatiens, reāla darbība, kustības. Nepierasti, salīdzinot ar “runātīgajām” Holivudas filmām. Zirgs tiek augsti vērtēts, apčubināts un samīļots, apbrīnots un lutināts. Citāts no filmas, kad Mustafa stāsta Zainai par Zingalu: “Skaistam zirgam ir trīs platas, trīs garas, trīs īsas un trīs tīras lietas. Platas – piere, krūtis un deguna daļa starp nāsīm; īsas – mugura, ausis un apakšplecs; garas – kakls, plecs un priekšplecs; tīras – spalva, pakavi un acis.” Un tas tiek pateikts ar TĀDU mīlestību! Laba un viegli skatāma filma.
Lomās:
Zaina – Aziza Nadir
Omar – Simon Abkarian
Mustapha – Sami Bouajila
Zingalu atveido zirgs vārdā Pazair, taču par viņu neko vairāk nespēju atrast..
Vērtējums: Četri pakaviņi!