Apraksts: Vēsturiska kara piedzīvojumu drāma 1950.gads (Padomju Savienība). Filmas garums 1 stunda un 35 minūtes.
Pirmskara gadi. Zirgaudzētavā piedzimst kumeļš no labiem vecākiem, taču ķēve mirst tūlīt pēc dzemdībām… Daudzsološo kumeļu Bujānu uzaudzina zirgu ganāmpulka ganiņš Vasja un ēzeļmāte. Un kad pienācis laiks Bujānam nest jātnieku, tikai nežēlīgais treneris Beļeckis noliedz zirga acīmredzamo talantu. Un tieši kara sākums parāda īsteno Beļecka dabu, kurš patiesībā izrādās vācu spiegs un ir gatavojies nodot ienaidniekam elitāros savienības zirgus.
Zirgu audzētavas darbinieki okupētajā teritorijā noorganizē partizānu grupu, kas darbojas ienaidnieka aizmugurē – Nadja, kā laba vācu valodas zinātāja, viņas vectēvs zirgu audzētavas vecais treneris – Voronovs, kas nevēlējās aizbraukt sava uzticamā, sirmā zirga cienījamos gados dēļ. Bet Vasja, kuram palīdz viņa uzticamais zirgs un citi darbinieki, glābj labākos zirgus no izvešanas uz Vāciju.
Filma uzņemta Padomju Savienībai neraksturīgajā – vesterna stilā. Vecā trenera Voronova brašā glābšanas operācija, kad viņš neļauj veselam zirgu baram nokrist bezdibenī… Vasjas varonīgā cīņa ar izbēgušo Beļecki… Glābjot Bujānu no vāciešu gūsta, Vasja demonstrē džigitu cienīgus gājienus… Pārsteidzoši prātīgais Bujāns, kurš noguļas zemē, lai smagi ievainotais saimnieks varētu uzrausties tam mugurā… Un fināla cienīgā epizode, kad Vasja uz uzticamā Bujāna panāk vāciešu ešalonu un atkabina tam divus vagonus ar krievu meitenēm, kuras sagūstījuši aizbēgošie vācieši…
Piecdesmitajos gados šī bija filma rekordiste (41.2 milj. skatītāju), puikas to skatījās vairākas reizes, lai pēc tam sētā spēlētu Vasju Govoruhinu.
Manuprāt, ļoti labas kvalitātes Padomju laiku filma. Ar spēcīgiem personāžiem un tam laikam raksturīgo strādīgo un drošsirdīgo galveno varoni, kas spēj klusi, taču neatlaidīgi mīlēt. Ciena un mīl zirgus, un ir gatavs atdot savu dzīvību sava labākā drauga – sirmā Bujāna labā. Skaisti zirgi (un kur Padomju savienībā tādas slaidas līnijas zirgiem)! Gandrīz Arābu slaikums! Arī Bujāna tēvs, vecais sirmais Voronova mīlulis patiess skaistulis, taču daudz druknāks un masīvāks par Bujānu. Dažas epizodes hipodromā ir montētas, taču tas nesabojā filmas dabisko ritējumu.
Lomās:
Vasja – Сергей Гурзо
Nadja – Тамара Чернова
Voronovs – Алексей Грибов
Beļeckis – Олег Солюc
Vērtējums: Četri ar pusi pakaviņi!