Apraksts: Ģimenes filma 1971.gads (Anglija). Filmas garums 1 stunda un 46 minūtes.
Filma veidota pēc Annas Sjūelas romāna “ Melnais Skaistulis” motīviem un šī ir viena no pieciem Skaistuļa ekranizējumiem.
Kad farmera Evansa vecajai ķēvei Duchess piedzimst vesels kumeļš, viņš to apsola savam dēlam Džo. Abi uzaug kā spēļu biedri. Taču nomirst vecais saimnieks, pie kā strādājis Evanss, un pēc saimnieka bērēm visu savās alkatīgajās rokās pārņem saimnieka dēls. Viņš tik ilgi maitā Evansam dzīvi, ka tas ir spiests atteikties no visa un pamest fermu, atstājot ļaunajam saimnieka dēlam arī Melno Skaistuli. Atvadoties no sava uzticamā drauga, Džo apsola kādreiz atkal rast iespēju būt kopā ar zirgu. Taču nepaiet ilgs laiks un vecā saimnieka dēls visu savu mantojumu paspēlē kārtīs. Melnais Skaistulis sāk savu ceļu, sastopoties gan ar cilvēku labajiem, gan ļaunajiem darbiem. Zirgs paspēj kļūt par klaidoņu strīdus objektu, nonāk cirkū. Lai arī attieksme pret zirgu šeit ir laba, tomēr drīz zirgu atdod kādam vecam karavadonim, kurš Skaistuli uzdāvina savai meitai. Tā, savukārt atdod savu uzticamo zirgu mīļotajam līdzi karā. Par laimi no kara Skaistulis pārrodas, taču viens…. Atpakaļ līdz iepriekšējai saimniecei viņam neizdodas nokļūt, jo svarīgāka ir nauda, ko par viņu tajā brīdī var dabūt kapteinis savai pudelei. Skaistulim sākas sūras dienas. Viņš lietū un vējā, saulē un dubļos velk smagos kokus ārā no meža. Taču arī zirgam ir sava izturības robeža un Melnais Skaistulis saslimst… Lai arī iepriekš slānījis un rājis, mazais mežinieka dēlēns ķeras klāt zirga ārstēšanai.. ar mīlestību un maigumu… Un Skaistulis atkal pieceļas… Tomēr par nožēlu mazajam puikam, skarbais mežinieks zirgu pārdod… Skaistulis nonāk vēl zemāk… ogļu raktuvēs… Turpinās melnais periods zirga dzīvē, taču varbūt tikai tā viņam atkal tika dota iespēja satikt savu mīļoto Džo, kurš kādā jaukā dienā ar veco Annu Sjūelas kundzi ierodas pilsētā un ir aculiecinieki skarbajai attieksmei pret melno zirgu. Džo un Anna atpērk Skaistuli un dod viņam mūža mājas.
Šī ir viena no daudzajām variācijām par Melno Skaistuli. Pagaidām ir nācies redzēt divas un šī man patika nedaudz labāk, nekā pirmā, jo: pirmkārt, notikumi risinās ļoti raiti un otrkārt, šeit netiek cilvēciskots Melnais Skaistulis un par viņa dzīvi stāsta tikai filmas ritējums, ne viņš pats cilvēka balsī. Ļoti daudz skarbu skatu par tā laika (domāti 1950.-tie gadi) zirgu dzīvi. Karā, šahtās, medībās, cilvēka untumu apmierināšanai skaistos ratos un karietēs ar pievilktām galvām un nedabīgi izliektiem kakliem. Bet kopumā šī ir laba un patiesa ģimenes filma.
Melno Skaistuli spēlējuši 2 zirgi. Sākotnēji filma tika uzņemta Īrijā, taču vēlāk filmēšana tika pārcelta uz Spāniju
Lomās: Mark Lester, Walter Slezak, Ursula Glas, Peter Lee Lawrence, John Nettleton
Vērtējums: Trīs pakaviņi!