Apraksts: Ģimenes drāma 1984.gads (ASV). Filmas garums 1 stunda 45 minūtes.
20.gadsimta sākums. Caur Arizonu brauc vilciens, kas pārved pārdesmit indiāņus uz citu vietu. Kamēr visi guļ, no vilciena izripo indiāņu zēns. Viņš nokļūst uz fermera Džona Hendlija zemes. Džons savu ģimeni ir traģiski zaudējis, tāpēc par nerunīgo zēnu viņš uzņemas rūpes un pieiet tam ar lielu atbildību. Džons ir zirgu audzētājs un viņam pieder pusmežonīgs ruds ērzelis, kuru viņš nav bijis spējīgs pieradināt, un ar kuru viņš pāro apkārtnes kaimiņu asinīgākās ķēves. Kādu dienu, kad Džons vēlas ērzeli pārvest uz lauku ganībām, tas satrakojas un satraumē saimnieku, un tikai Frankijs (tā indiaņu zēnu nosauc Džons, jo viņa īsto vārdu Džonam neizdodas atminēties) izglābj Džonu no ērzeļa spēcīgajiem spērieniem. Frankijam izdodas atrast kopīgu valodu ar rudo ērzeli, un Džons apsola ērzeli puikam. Zēns rudo zirgu nodēvē par Red Fury (no indiāņu valodas viesulis, stiprs vējš).
Tā viņi dzīvo, abi kopjot saimniecību, līdz par jauno zēnu uzzina vietējā ciema skolotāja – Amēlija, ārkārtīgi sirsnīga un taisnīga jauna sieviete. Viņa pierunā Džonu, lai tas Frankiju sūta skolā, un lai arī Džons atrunājās, ka Frankijs ir tikai uz laiku pie viņa, kamēr atradīsies viņa pazudusī ģimene, Amēlija tomēr panāk savu. Frankijam skolā iet grūti, jo ir laiks, kad visi vēl nav pieņēmuši indiāņus kā vienlīdzīgus Amerikas pilsoņus. Tādējādi, izstrādājot visādas nelietības, nelabvēļi panāk Frankija izraidīšanu no skolas. Taču viņš nepavisam nav viens savā liktenī, jo Amēlija, nostājoties pret dažu iedzīvotāju rasismam, nolemj atstāt skolotājas amatu. Pa to laiku, kamēr viņa privāti skolo Frankiju Džona mājās, ciema galvenais ksenofobs un uzņēmējs Bils ir spiests nodarboties ar pārējo skolēnu apmācīšanu. Taču Džona mājās atkal valda kārtība un mīlestība. Frankijs trenē Fury, lai uzvarētu auļošanas sacensībās 4.jūlija svētkos, viņi abi saprotas bez vārdiem.
Nelaime nenāk brēkdama un Bila sievai sākas dzemdības, taču vienīgais ceļš, kā nonākt līdz dakterim negaisa nakts laikā ir jāšus ar zirgu.. Frankijs dzird šo sarunu un apstiprina, ka viņš varēs to izdarīt. Sešpadmit jūdzes tumsā un negaisā Frankijs ar Fury nolido neticamā ātrumā, paspēj brīdināt dakteri par sarežģījumiem, taču šis „izsaukums” ir prasījis daudz vairāk…. Fury dzīvību…. Bils saprot, ka puika ir izglābis viņa sievas un bērna dzīvību, tāpēc dāvā Frankijam Fury kumeļu.
Jauka amerikāņu filma, kurai vēl nav jūtama Holivudas spēcīgā piegarša. Sarkanajam ērzelim stipri sitas ārā arābu temperaments un formas, lai arī pēc filmas scenārija ir noprotams, ka domāts ir vairāk kā mustangs. Bet tas nekas, zirgs ir ļoti izskatīgs un daudzās epizodes ar to ir vairāk kā baudāmas.
Lomās:
Frankie – Juan Gonzales
John – Will Jordan
Amelia – Katherine Cannon
Bill – Cal Bartlett
Vērtējums: Trīs pakaviņi!