Apraksts: Kara drāma, 1963.gads (ASV). Filmas garums 1 stunda un 32 minūtes.
Šis ir dramatisks stāsts par vienu vīru, kura spēks un griba spēj pretoties tam, ko kara bezjēdzīgais spēks var iznīcināt skaitītās minūtēs.
Viens no Otrā Pasaules kara neizstāstītajiem stāstiem. Balstīta uz patiesiem notikumiem, šī kara laika drāma atspoguļo prestižās Vīnes jāšanas skolas direktora Aloisa Podhajska kvēlo mīlestību pret karaliskajiem Lipicas šķirnes zirgiem. Par to, kā šis, lieliskām manierēm apveltītais vīrietis, dara visu iespējamo, un dažkārt pat neiespējamo, lai glābtu savu sirdsdarbu – Lipicas šķirni un Vīnes augstās jāšanas skolu.
Rit pēdējie Otrā Pasaules kara mēneši, nacisti ir aizlieguši pulkvedim Podhajskim evakuēt zirgus no Vīnes, taču Vīnes slavenā augstās jāšanas skola un tās godalgotie Lipicas ērzeļi tiek apdraudēti uzlidojumu dēļ, tāpēc ignorējot pavēles, baidoties par zirgu dzīvībām, pulkvedis nakts tumsā no skolas aizved baltos Lipicāņus. Neskatoties uz briesmām, kas apdraud lielo un skaisto dzīvnieku evakuāciju, skolas direktors un viņa ceļā sastaptie daudz cilvēki, kuri viņam palīdz izkļūt no Vīnes (cilvēki, kuriem dārgi Lipicas zirgi), realizē dzīvībai bīstamu plānu, evakuē zirgus uz drošāku vietu, prom no kara frontēm, bet kas vēl svarīgāk – glābj Lipicas šķirni no iznīcības. Podhajskis kopā ar skolas locekļiem un ne bez ievērojamu draugu palīdzības pārved zirgus augstāk Austrijas kalnos uz St.Martinu.
Podhajski mīlošā sieva, būdama sava vīra atbalstītāja visās lietās, arī šajā reizē iet kopā ar viņu un zirgiem cauri nebeidzamajām briesmām.
Lielākā daļa filmas notikumu atspoguļoti tieši St.Martinā. Spāņu skolas jātnieki ir spiesti sargāt zirgus no izmisušajiem austriešiem, kuriem zirgs asociējas tik vien, kā ar gaļu. Kopīgiem spēkiem viņi sagatavo priekšnesumu, kura iznākums būs izšķirīgs šķirnes nākotnei. Amerikāņu armijas ģenerālis Pattons, kurš kopā ar Podhajki ir piedalījies pirmskara olimpiskajās spēlēs, piekrīt pulkveža iecerei iebrukt ienaidnieka teritorijā un atgūt arī krievu sagūstītās Lipicas ķēves. Un šķirne ir glābta!
Šīs filmas fascinējošākie momenti ir Lipicas zirgu šovi, kuru horeogrāfiju veidojis pats (īstais) pulkvedis Alois Podhajski.
Lai arī Disney filma, tā tomēr ir veidota pēc patiesiem notikumiem un tāpēc vien filmai ir zināma pievienotā vērtība, tā skaidro arī šo to par valstu attiecībām kara laikā, taču šis tas palika nesaprotams no šīm daudzpusējām mahinācijām. Ja neskaita mazliet nereālās kara ainas, tad kopumā filma atstāj vecas un labas Amerikas filmas iespaidu. Daudzos dialogus (dažreiz par daudz garus) glābj tikpat garie zirgu treniņi, šovi, paraugdemonstrējumi. Levades, Caprioles, piruetes, Courbetes un citi elementi… Dažbrīd pat šķiet, ka šīs filmas galvenais pasūtītājs ir Vīnes augstās jāšanas skola vai Lipicas zirgaudzētāji! Zirgi skaisti, paklausīgi. Kara skati ir pietiekami maz, lai šo filmu varētu skatīties arī mazāki bērni.

Lomās:
Pulvedis Alois Podhajsky – Robert Taylor
Vedena Podhajsky – Lilli Palmer
General Tellheim – Curd Jürgens
Rider Otto – Eddie Albert

Vērtējums: Trīs pakaviņi!