Apraksts: Biogrāfiska ģimenes drāma 2010.gads (ASV). Filmas garums 2 stundas un 3 minūtes.
Filma sākas ar to, ka mājsaimniece un trīs bērnu māte Penija Šenerija, uzzina par savas mātes nāvi un ir spiesta atgriezties savas bērnības mājā. Viņa atkal sastopas ar sava tēva sekretāri, kura atklāj Penijas tēva slikto veselības stāvokli. Lietas pēc Penijas mātes nāves rādās sagriežas kājām gaisā, jo visi ir gatavi “palīdzēt” tikt vaļā no pāri palikušajiem zirgiem, taču Penija to nepieļauj un, neskatoties uz savu nezināšanu par sacīkšu zirgiem un to aizkulisēm, Penija apņemas izglābt tēva īpašumu no bankrota. Kopīgiem spēkiem ar “vīriešu biznesa” pārzinātāju, izbijušu treneri Lusienu Laurinu, Penija izaudzē skaistu Triple-Crown uzvarētāju, kurš nav pārspēts jau 25 gadus..
Viņa izpēta mātes ķēvju ciltsrakstus, kuras iepriekš jau lecinātas ar perspektīvu ērzeli un ir pārliecināta par gaidāmo kumeļu panākumiem. Taču tēvs ar ērzeļa saimnieku ir noslēdzis derības, ka laikā, kad kumeļiem jādzimst viens no tiem pienāksies ērzeļa īpašniekam, kurš? To izlemj uzmests penijs. Penija tiek pie kumeļa, kuram, viņasprāt ir cerīgāka asinslīnija. Taču ar jauno biznesu/aizraušanos Penija zaudē arī daļu no savu bērnu dzīves svarīgiem notikumiem..
Iesākumā Sekretariats (Big Red) neuzrāda labus panākumus, un Penija nolemj mainīt zirga žokeju – tā izrādās ļoti veiksmīga stratēģija. Rodoties vēl dažām grūtībām, kas liek Penijai saņemties vēl vairāk, Sekretariats raksta sacīkšu vēsturi ar vēljoprojām nelabotu rekordu.
Visas sacīkšu epizodes filmā tika uzņemtas speciāli priekš šīs filmas, izņemot vienu: moments, kas tiek rādīts vecajā TV, kad to skatās visa Tvīdiju ģimene. Tā ir vēsturiski dokumentāla epizode.
Sekretariatu atveido pieci zirgi. “Trolley Boy”, galveno no pieciem zirgiem izvēlējās pati Penija Šenerija Sekretariata līdzinieku konkursā Kentuki, un filmas pirmizrādē Holivudā kopā ar šo zirgu izgāja pa sarkano paklāju. Visiem pieciem zirgiem tika izmantots īpašs grims, ar kuru izveidoja trīs “baltās zeķes”, purna strīpu un pieres zvaigzni. Lai arī “Trolley Boy” visvairāk līdzinājās Sekretariatam, tuvplāniem draudzīgāks bija “Longshot”.
Zirgu puiša lomas atveidotājs Nelsan Ellis filmēšanās laikā cieta no zirga koduma vēderā.
Dažas no sacīkšu tuvplāna epizodēm tika uzņemtas, izmantojot ļoti vieglas kameras, kuras piestiprināja pie žokeju stekiem.
Otto, Sekretariata žokejs, arī dzīvē ir īsts žokejs, dzimis Arkanzasā, taču lielāko daļu savas dzīves pavadījis Kanādā, kur arī ieguvis savu akcentu, pie kura pirms filmas uzņemšanas nacās piestrādāt. (Arī pārējie žokeji filmā ir īsti žokeji.)
Arī pati Penija Šenerija atradās filmēšanas laukumā lielāko daļu laika. Tikai viņas ikdienas pusdienas snauda bija škērslis, lai nebūtu klāt filmēšanā visu dienu. Penija Šenerija, īstā Sekretariāta saimniece, ir redzama kadros, kad viņš uzvar Belmontā un Triple Crown.
Belmontā, lai gan ir pagājuši jau 37 gadi gan Sekretariata uzvaras pārsvars (31 korpuss), gan viņa uzvaras laiks (2:24) ir nepārspēts.
Sekretariats izcēlās ar īpašu perfektumu, kas liek viņu atcerēties uz visiem laikiem. Majestātisks, pievilcīgs, koši ruds ar trīs baltām zeķēm un zvaigzni ar smalku strīpu pierē, perfekti proporcionāls, lai arī neierasti liels un pārāk smagnējs šķirnei. Big Red (Lielais Rudais) bija viņa neformālais vārds. Vārds, kurā viņu uzrunāja tuvākie cilvēki: īpašniece, zirgu puisis, treneris un žokejs. Filmā gan netiek uzsvērts, taču īpašniece Helēna “Penija” Šenerija Tvīdija zirgu sauca arī par “seksīgo”. Sekretariata autopsijā tika atklāts, ka viņa sirds bija divkārt smagāka (22 paundi), kā normālam zirgam (9 paundi). Šis ir viens no iemesliem, kāpēc pēdējā sacīkstē par Triple Crown uzvaru, otrās vietas ieguvējs un Sekretariata izaicinātājs Sham, gandrīz krita ar sirdstrieku, kaut gan viņam ir bijusi otra lielākā tīrasiņa sirds (18 paundi).
Filma sākas un beidzas ar tekstu no Bībeles, Ījaba darba 39:19-24. Šis aizkustinošais teksts ar pakavu klaudzoņu un pērkona dārdiem fonā, zirga sprauslāšana dzirdama uz vienas stīgas ar dabas visvareno spēku, liek skudriņām skriet un būt laimīgam, ka varam ar šo dzīvnieku iet soli solī.
Ārkārtīgi skaista filma, kura parāda auļošanas sacīkšu dažādo aizkulišu dabu. Ja vienam zirgs ir tikai peļņas avots, tad citam tas ir sapņu piepildījums uz uzticēšanās un mīlestības pamatiem.

Lomās:
Penny Chenery – Diane Lane
Lucien Laurin – John Malkovich
Jack Tweedy – Dylan Walsh
Miss Ham – Margo Martindale
Eddie Sweat – Nelsan Ellis
Ronnie Turcotte – Otto Thorwarth

Vērtējums: Pieci pakaviņi!