Apraksts: Ģimenes drāma, piedzīvojumu 2000.gads (ASV). Filmas garums 1 stunda un 21 minūte.
1914.gadā palīdzības kuģis no Vācijas dodas uz tālo Dienvidāfriku (Namībiju). Šis kuģis ved zirgus, kuriem būs jāstrādā raktuvēs. Kamēr kuģis ceļo pa okeānu uz tā klāja sirmai ķēvei dzimst bērs kumeļš. Ceļā no kuģa līdz vilcienam arī mazajam zirdziņam ir jātiek līdz krastam metoties jūras viļņos. Mazais nomaldās no ķēves un līdz galamērķim abi nonāk atsevišķos vilciena vagonos. Taču galapunktā viņu guļošu un novārgušu atrod kāds puika – arī bārenis, kurš strādā raktuvju saimnieka staļļos par zirgupuisi. Viņš (Ričijs) pierunā bosu atļaut Lakijam (mazajam kumeļam) palikt stallī un turpmāk rūpējas par viņu. Un lai arī ne saimnieks, kuram nepatīk, ka viņa izredzēto un šķirnīgo zirgu stallī atrodas tāds bastards kā Lakijs, ne lielais un melnais Cēzars, kurš tāpat kā saimnieks ne acu galā necieš mazo vazaņķi, Ričijs rūpējas par mazo draugu kā pienākas.
Kad sadursmē ar Cēzaru mirst Lakija māte, mazais kumeļš aizbēg tuksnesī, taču pēc čūskas koduma tomēr atgriežas pie Ričija. Ārstējot drauga savainoto kāju ar Cēzara zālēm, puika tiek pieķerts un saņem sutu no drūmā saimnieka. Ričijs ar Lakiju dodas tuksnesī meklēt laimi un mītisko ezeru. Ceļā viņi satiek vietējo iedzīvotāju bērnus un meiteni Nuku. Viņa ierāda Ričijam un Lakijam kā atrast ūdeni un ēdienu. Tā viņi pavada dienas, līdz sākas karš un uzlidojumi arī raktuvju ciematiņā. Ričijs redz kā aizdegas saimnieka stallis, kurā iesprostoti zirgi un viņš steidzas tiem palīgā, taču glābjot zirgus Ričijs pret savu gribu tiek šķirts no sava labākā drauga. Lakijs cenšas panākt vilcienu ar aizbraucošo draugu, taču tas neizdodas.
Jaunais zirgs, padzīts no pamestās pilsētiņas, dodas tuksnesī, kur Nuka iemāca viņam izdzīvot. Kad Lakijs ir izaudzis pietiekami spēcīgs, atradis noslēpumaino ezeru tuksneša vidū, viņš sāk justies vientuļš. Tāpēc Lakijs atgriežas ciematā, lai sev līdzi aizvilinātu tur palikušos zirgus. Cīņai starp novārdzināto Cēzaru un sīksto Lakiju rezultāts ir skaidrs.
12 gadus vēlāk kādu dienu pie debesīm parādās lidaparāts.. Pilots pārlido pār gandrīz zudušo ciematu, pāri kalniem un ierauga savvaļas zirgu baru, pie kura nolaižas. Tuvojoties zirgu pulkam, svešinieks sastopas ar Lakiju, kurš metas aizstāvēt savējos… taču izdzirdot tik pazīstamo svilpienu zirgs atpazīst seno draugu Ričiju!

Filma uzņemta Lielbritānijā un Namībijā. Ļoti daudz skaistu Namībijas skatu, smilšu tāles, pa kurām plaši auļo zirgi. Filma tiek projecēta no Lakija skatu punkta, un visas filmas garumā skatītājs uzzina zirga domas (Luka Haas balss veidā).
Fakts! Namībijas tuksnesi apdzīvo savvaļas zirgi, kuri visticamāk ir pēcteči 1.kara laikā aizbēgušajiem no pamestajām dzelzs raktuvēm.

Lomās:
Richard – Chase Moore
Lucky (kumeļš) – Nischa
Lucky (pieaudzis) – Macho (II)
Nyka – Maria Geelbooi
Richard (pieaudzis) – Arie Verveen
Caesar (frīzs) – Fat Albert
Lakija māte – Kateefa

Vērtējums: Trīs ar pusi pakaviņi!