Apraksts: Vēsturiska drāma 2008.gads (Kazahstāna). Filmas garums 1 stunda 42 minūtes.
Filma uzņemta pēc Čingiza Aitmatova stāsta „Ardievu Gulsari!” motīviem. Notikumi risinās pagājušā gadsimta 50.-to gadu Padomju Kazahstānā. Filmā attēlots viss padomju laika dramatisms, kuru izdzīvo kolhoznieks – komunists Tanabajs un viņa līdzgaitnieks, losais aidinieks Gulsari.
Tanabajs, skarbs kazahs, kurš tai pašā laikā ir lojāls partijas biedrs, nokļūst kalnos kā zirgu gans. Tur viņš sastop pusotra gadu veco Gulsari, kurš, vecā gana vārdiem, lauzīs sirdis un būs iekārojamākais zirgs visā apkaimē. Iet laiks, un Tanabajs saprot, ko vecais vīrs bija domājis ar saviem vārdiem.
Gulsari pieaugot kļūst par Tanabaja palīgu, draugu, ganāmpulka vadošo ērzeli un partijas vadības nepiepildīto sapni. Lai arī cik negribīgi, Tanabajs ir spiests zirgu atdot nemīlamajiem priekšniekiem. Taču, kamēr partijas vadība neizšķiras par galēju lēmumu ērzeli kastrēt, Gulsari nenogurdams atgriežas pie sava ganāmpulka un saimnieka. Jā, un pēc šīs varas ietekmes izrādīšanas, priekšnieks gan tiek pie ātra, skaista un prom nebēgoša zirga, taču Tanabajs saprot, ka zirgs ir zaudējis ne tikai iespēju turpināt savu dzimtu, bet daļu dvēseles un brīvības alku… Tāpat kā viņš pats…
Ilgu laiku Tanabajs, lai arī sparīgi izvairoties, pa gabalu seko līdzi sava uzticamā drauga gaitām zem dažādo priekšnieku segliem. Pats kļūdams par aitu ganu, kas ir īpaši grūts uzdevums kalnainajos apvidos un atnešanās laikā, Tanabajs neiztur lielo spriedzi un izmirstošo ganāmpulku, saceļas pret komunistu netaisnību, kā rezultātā tiek izdzīts no partijas..
Pēc vairākiem gadiem Tanabajam atkal ir lemts tikties ar loso zirgu, kurš nu jau palicis vecs un lēnīgs, pārāk lēnīgs saviem ātrumu un izcilību alkstošajiem „saimniekiem”. Tāpēc Gulsari atkal nonāk Tanabaja aprūpē. Ilgi nav lemts viņiem būt atkal kopā, jo no zirga bija prasīts pārāk daudz un pārāk ilgi…

Darbs pie 102 minūšu garās filmas ilga vairāk kā gadu, filmēšana notika kalnainā Kazahstānas apgabalā. Gatavojoties Tanabaja lomai, kazaku aktieris Dordurbeks trīs gadu laikā zaudēja 13kg svara. Gulsari lomu nospēlēja Tarazas pilsētas zirgaudzētavā atrastais ērzelis Harpuns.
Kopumā filma atstāja reāli drūmu un patiesu iespaidu. Tiem, kas pieredzējuši komunistu laikus, ļaus atcerēties un pavērtēt tos no malas… Tiem, kas no „tiem” laikiem neko neatceras un par „tiem” neko nezina, ļauj ieskatīties, cik nejēdzīgi un nepamatoti bija skaistie saukļi par piecgades plāniem un ražības normām. Cik daudz likteņu un dzīvību palika samītas zem tiem…
Par Gulsari pašu jau nav daudz ko teikt… Šķiet, Ahaltekes šķirnes ērzelis, ar burvīgu zeltaini losu spalvu, slaidām kājām, lielu galvu un gudrām acīm. Filmu skatījos oriģinālvalodā (kazahu). Pēcāk izlasīju pašu Aitmatova stāstu „Ardievu Gulsari!” un viss, kas līdz tam nebija īsti skaidrs, noskaidrojās.

Lomās:
Догдурбек Кыдыралиев, Нурлан Санжар, Райхан Айткожанова, Жанель Макажанова.

Vērtējums: Trīs ar pusi pakaviņi!